
Potrebujeme vôbec divočinu? Moderovaná diskusia o lesoch, v ktorých človek nerobí NIČ a Príroda robí všetko. O lesoch kde žijú medvede, vlci, rysy, ale aj orly, salamandry a aj ľudia. Čo môžeme urobiť, aby sme žili zdravo, v zdravej, plnohodnotnej krajine. V rámci sekcie bude uvedený reportážny film Českej televízie Slovenské šelmy na mušce (2025).
Moderátor: Pavel Vondráček, INFO
Hostia do diskusie:
1. Mgr. Miroslav Kutal, Ph.D. Ústav ekologie lesa, Mendelova univerzita v Brne a odborný garant Hnutia DUHA Šelmy
2. Vladimír Antal, firma na preventívnu ochranu oviec v ČR a SR, dlhoročný pracovník ŠOP SR
3. Janka Zajaková, autorka vedeckých prác o potravnej ekológii vlka a vplyve výskytu vlkov na šírenie chorôb.
4. Katarína Ondrejová, bývalá členka Komisie pre Veľké šelmy MŽP
5. Juraj Lukáč, člen komisie pri ministerstve pôdohospodárstva na určenie kvóty lovu vlka, náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia VLK

Filmová dokumentaristka sleduje najdlhšiu známu migráciu vlka v Európe – viac než 1900 kilometrov zo Švajčiarska do Maďarska. Táto cesta však nečakane odštartuje aj jej vlastnú vnútornú púť. Veronica v tomto dokumente skúma tajomnú povahu vlka v kolektívnej predstavivosti a jej vlastná skúsenosť sa mení na úvahu o putovaní a divočine ako o forme terapie.
Film vznikol v rámci magisterského štúdia etnografického a dokumentárneho filmu na UCL.

Krátky film sledujúci skupinu ľudí putujúcich časťami 650 km dlhej trasy, ktorá prechádza tromi národnými parkami, svetovým dedičstvom Laponska, dávnymi sámskymi územiami a polárnym kruhom.
Film odhaľuje osobné príbehy týchto pútnikov – niektorí hľadajú dobrodružstvo a samotu, iní sa snažia znovu nadviazať spojenie so zemou a tradíciami svojich predkov. Prostredníctvom úchvatných vizuálov a zamyslenej narácie film nielen ukazuje dych berúcu krásu arktického Nórska a Švédska, ale kladie aj hlbšie otázky o vzťahu človeka k prírode.
Magsar a Ankhaa sa starajú o svoje deti a soby v odľahlej doline na severe Mongolska. Ako sa vyrovnávajú s nástupom zimy v tajge? Chloé a Dominique sa rozhodli zistiť, ako to zvládajú. Láskavosť, ktorá vyžaruje z ich symbiotického vzťahu so zvieratami, je rovnako silná ako pohostinnosť, s akou vítajú prvých zimných návštevníkov. Zimy sú dlhé a Magsar s Ankhaa tvrdou prácou zabezpečujú budúcnosť pre svoje rodiny. Vďaka nim má nová generácia teraz možnosť: zostať a prevziať stádo, alebo odísť za neistou budúcnosťou niekam inam, pravdepodobne do mesta. Voľba je na nich.

Zničený smrťou svojej sestry sa fotograf divokej prírody Amit Eshel vydáva na náročnú cestu s jediným cieľom – zachytiť prízrak: tajomného snežného leoparda v drsných Altajských horách Mongolska.

Humorný film o horských športoch, natočený a komentovaný v štýle dokumentu o divokej prírode.
„Človek je racionálne zviera,“ tvrdil Aristoteles. „Je všetko možné, len nie racionálny,“ dodal Oscar Wilde. Racionálny alebo nie, človek je stále zviera! Ale ku ktorému druhu vlastne patrí?
Možno nám v tom pomôže umelá inteligencia… alebo možno nie. Film nás prevedie horskými ekosystémami pri hľadaní skupín podivných cicavcov, ktorí sa dokážu medzi sebou rozmnožovať a majú veľmi podobné fyzické a morálne schopnosti. Ale ako povedal Albert Einstein, „Umelá inteligencia sa nikdy nevyrovná prirodzenej hlúposti.“
Tento film preto nemá s rozumom veľa spoločného a obsahuje scény, kde je hlúposť všetko, len nie prirodzená!

Len jedno percento lezcov osádza nové cesty. Prostredníctvom štyroch lezcov z Baskicka, ktorí zasvätili svoj život práve tejto činnosti, nahliadneme do sveta, ktorý zostáva pre mnohých neznámy. Ich príbehy sa prelínajú a ukazujú nám osobnú cestu za tým, čo nás všetkých spája – vášňou.
Čo dostanete, keď skombinujete partiu ľadových lezcov, zamrznutú prériu a obrovské odhodlanie? Prairie Ice Farmers – najchladnejšiu (doslova!) skupinu lezcov na tejto strane Kanadských Skalistých hôr!
Uprostred týchto prérií žije nadšená komunita ľadových lezcov, pre ktorých je lezenie vášňou aj životným štýlom. Tam, kde Matka Príroda skončila, oni pokračujú – formujú ľadové lezecké ihriská priamo na rovine.
Pridajte sa k nám na neuveriteľnú cestu do sveta týchto lezcov, ich každodenných výziev a odhodlania vytvárať a zdolávať zamrznuté „vrcholy“ kanadských prérií. Tento príbeh vás naplní inšpiráciou, úžasom – a možno aj troškou zimomriavok!

O Kristýnke Kwasniakovej, ktorá na RP lezie legendárnu Údolku (VIIIb) na Hlásku v Tepliciach. Tam, kde chlapi bojujú a hekajú, sa ona so skalou mazná… Príbeh zatiaľ len druhého ženského voľného prelezu tejto cesty.

Na oslavu 70. výročia prvého 7A v Fontainebleau si Seb Berthe a Hugo Parmentier stanovili mimoriadnu výzvu – v priebehu jedného dňa vyliezť 100 bouldrov obťažnosti 7A a presúvať sa medzi sektormi len na bicykli alebo pešo.
Čaká ich neuveriteľná cesta magickým lesom Fontainebleau, dlhá viac ako 80 km. A ešte neuveriteľnejší výkon, keď si uvedomíme, aké sú tieto bouldre náročné. Ostré lišty, silové kroky, pády, pošmyknutia – ale predovšetkým nádherné dobrodružstvo, ktoré podčiarkuje poetická réžia Jérôme Tanona.

Yelda sa vydáva na cestu, ktorá jej prinesie oveľa viac než len splnenie lezeckých snov. Túži zapísať svoje meno do histórie ako prvá Kubánka, ktorá zdolá tri legendárne cesty.
Celovečerný dokument režisérky Hany Pinkavovej o horolezkyni, humanitárnej misionárke, spisovateľke a matematičke Dine Štěrbovej.
Nikdy sa nevzdávaj, nestrácaj nádej, skúšaj svoje hranice – to je krédo Diny Štěrbovej, ktorá ako prvá žena na svete v roku 1984 pokorila osemtisícovú hranicu himalájskej Čo Oju. V tej dobe boli ženy s cepínmi a mačkami na osemtisícovkách raritou. K výstupom na najvyššie vrcholy sa v dobe normalizácie prebojovávala. Podpora horolezeckého zväzu nebola žiadna, chlapi na expedície ženy nebrali. Preto si na ne Dina musela zarábať búraním komínov a šitím páperových spacích vakov.
Dina v roku 2005 odišla do pakistanského Baltistanu postihnutého katastrofálnym zemetrasením a s horolezeckým kolegom Vítězslavom Dokoupilom založila malú neziskovku. Vo výške 3500 m n. m pomohli opraviť mosty, vybudovať cestu, zavlažovací kanál a vodovod do jednej z najodľahlejších dedín. Po dvojročnom úsilí tam vybudovali malú českú nemocnicu. Ich projekt zachránil za 17 rokov činnosti mnoho životov. Dina si je vedomá, že trhový mechanizmus vstúpil aj do veľhôr a má aj negatívne dôsledky. Napriek tomu Dina, rovnako ako väčšina náboženstiev, verí, že zachrániť jedného človeka znamená zachrániť celý svet. Je to napísané v Biblii aj v Koráne. Vo filme budeme Dinu tiež sprevádzať pri jej lúčení s veľhorami a na výprave do Pakistanu pri humanitárnej misii.

Emotívny dokument, ktorý nás sprevádza životom Sebastiana Kuhna a poskytuje intímny pohľad do hĺbky jeho pocitov. Sebastian bol v dospelosti konfrontovaný s ADHD – neurobiologickou poruchou, ktorej diagnostika mu priniesla úľavu a zmenu. Príroda sa pre neho stala útočiskom, zdrojom uzdravenia a rovnováhy. Film zachytáva, ako prispôsobuje svoj život sústredením sa na jednoduchú krásu prírody, aby minimalizoval zmyslové preťaženie a našiel jasnosť. Ukazuje, ako prežíva transformačný účinok ľadového kúpeľa, kde chlad dokáže upokojiť jeho myseľ, a ako znovu objavuje svoju hlbokú spojitosť so snowboardovaním a slobodou na zasnežených kopcoch uprostred prírody.

V odľahlých horských dedinách Bamyanu v Afganistane sa rodí nová vášeň – lyžovanie, ktoré priťahuje na spoločné svahy mladých športovcov z rivalských etnických skupín. S minimálnou výbavou a provizórnymi drevenými lyžami organizuje odhodlaný tréner Alishah Farhang lyžiarske preteky, ktoré prinášajú súdržnosť, radosť a triumf.
Po šokujúcom páde ich krajiny sa však mnohí lyžiari ocitajú v exile ako utečenci a musia čerpať z lekcií naučených v horách domova, aby si dokázali vybudovať nový život.
Film v sebe spája vzrušujúce športové súperenie s hlbokým portrétom komunity v transformácii. Paralelné príbehy sa prelínajú a odhaľujú, čo to znamená byť skutočným šampiónom – v športe aj v živote.
Film si získal srdcia divákov aj porôt a získal viacero ocenení, vrátane Ceny publika na festivaloch Heartland, Denver, Banff, Austin a Crested Butte, Najlepší dokumentárny film na SCAD Savannah, Hlavnú cenu v Banffe a Najlepší dokumentárny film na festivale Crested Butte.

Príbeh Dennisa, ktorý v meste, kde sa narodil a vyrastal, musel ako dieťa často odpovedať na otázku: „Odkiaľ vlastne si? Je to príbeh o identite, rasizme a objavovaní samého seba, v ktorom sa Dennis snaží definovať nielen ako lyžiar, ale aj ako osoba tmavej pleti, ktorá strávila svoj život najmä medzi bielymi.

Chris Rubens žil svoj sen. Ako profesionálny lyžiar roky cestoval po svete za dokonalým prašanom, až kým ho expedícia v Grónsku nepostavila zoči-voči realite klimatickej krízy a jeho vlastného vplyvu na prírodu.
Nútený prehodnotiť svoj život a ekologickú stopu sa rozhodne konať – aj za cenu riskovania svojej športovej kariéry. Opúšťa profesionálny svet lyžovania a stáva sa organickým farmárom s cieľom vybudovať udržateľnejšiu komunitu a hlbšie prepojenie s horami.

Kedysi dávno sa jeden odvážny horolezec vybral na ľadovú výpravu – a už sa nevrátil domov. Jeho statočná spoločníčka Axie sa spolu s dvojicou bystrých jazvečíkov, známych ako Wunder Dachsies, vydáva na dobrodružnú cestu, aby našla svojho dávno strateného rytiera. Vysoko v horách ju však zastihne snehová búrka. Čo sa stane ďalej?
Počas udeľovania cien DMFF v roku 2023 bola bábkarka a kreatívna duša Lisette Wansink postavená pred výzvu – vytvoriť stop-motion film s bábkami slávnych horolezcov. Bez váhania sa do toho pustila a hneď vedela, kto bude hlavnou hviezdou jej filmu: jazvečíky holandských majstrov v ľadovom lezení, Marianne van der Steen a Dennisa van Hoeka.
Lisette strávila celé mesiace v pivnici v belgickom Teuvene, kde s obrovskou vynaliezavosťou tvorila kulisy a rekvizity. Vďaka podpore z DMFF Academy (Jeroen Daemen) sa rýchlo učila a osvojila si umenie stop-motion animácie. O hudbu k filmu sa postaral a sám ju aj nahral Rik Huijts. Teraz sme všetci zvedaví, ako dopadne jej prvý film!
„Najvyššie položená skalná veža sveta v nadmorskej výške 6254 metrov s jej vyše 1100-metrovými strmými stenami ponúka možnosti na najnáročnejšie bigwallové lezenie sveta. Toľko sa človek dozvie na Wikipedii. No my sme chceli vedieť viac. Ako v tejto stene počas 13 dní lezenia obstojíme? Nenabrali sme si na seba príliš veľa, keď sme sa pustili do jej najstrmšej západnej steny, ktorá mala za 37 rokov len jedno opakovanie? Ako sme sa popasovali s jej výškou, strmosťou, zlým počasím i mladým tímom? A čo sme sa naučili predovšetkým o sebe? Aj o tom bude naše rozprávanie.“