Lístky

9
apr
10
apr
11
apr
12
apr
13
apr
Môj program
Pásmo filmov
19:00
9. apr
OTVORENIE HORY A MESTO 2024
106 min.
Vyhlásenie víťazných filmov 2024
SK30 min.2024

Vyhlásenie víťazných filmov v nasledujúcich kategóriách:

NAJLEPŠÍ FILM (Grand Prix)

CENA LITERÁRNEHO FONDU

Čestné uznanie v kategóriách: SKALA, ZEM, VODA, VZDUCH and CENA POROTY

Desiatkový kráľ
Réžia: Pavol BarabášSK25 min.2023

Ľudia vždy túžili po tom, čo sa javí nemožným. Objavovali nové kontinenty, zdolávali najvyššie vrcholy sveta, dosahovali olympijské rekordy. Nielen v Himalájach zanechali naši horolezci výraznú, ale neviditeľnú stopu. V Tatrách sa Jozef Krištoffy snaží o odvážne prelezenie najťažších technických ciest. Vyzýva nielen prírodné prekážky, ale i svoje hranice.

trailer
Robotníci hôr
Réžia: Pavol BarabášSK24 min.2023

Horskí vodcovia oslavujú 150 rokov existencie organizovaného vodcovstva vo Vysokých Tatrách. Čo si myslia o tradíciách a ich prístupe k tomuto remeslu kolegovia z iných krajín? Majú rovnaké názory, problémy i horské sny?

Nahé svety
Réžia: Pavol BarabášSK27 min.2023

Sme posledná generácia, ktorá mala možnosť zažiť prírodné kmeňové spoločenstvá ukrývajúce sa v neprístupných končinách sveta. Keď sa vytratia z našej planéty, stratíme aj ich prastaré tajomstvá, ako si udržať krehkú harmóniu prírody na Zemi.

Film sa už premietal
Pásmo filmov
19:30
9. apr
BOULDERING
125 min.
Girls Gone Hueco
Réžia: Long Truong, Julie EllisonCA70 min.2023

Päť bouldristiek z USA a Kanady sa vydáva za lezením do texaského bouldristického raja Hueco Tanks. Každá z nich pochádza z iného prostredia a má jedinečnú osobnosť, perspektívu a prístup k lezeniu. Film akcentuje tieto rozdiely a ukazuje, že neexistuje jediný spôsob, ako „byť lezcom“.

trailer
Švecovi
Réžia: Lukáš ČernýCZ25 min.2024

Krátky film o manželskom páre, Jane Švecovej a Martinovi Švecovi, ktorí obaja lezú neskutočne ťažké bouldre na skalách. V tomto mini dokumente je zachytená krása Moravského Krasu, kde Martin aj Jana majú svoje projekty. Jana sa pokúša o prelez Terranovy, čo je doposiaľ neprelezený boulder obťažnosti 8C+ od Adama Ondru z roku 2011. Martin sa pokúša o prelez bouldru Drift za 8C a spoločne s Willom Bosim prelieza boulder Giuliano za 8B. Film uzatvára krátky rozhovor s oboma aktérmi a vyjadrenie Willa Bosiho k bouldru Nova (8C), ktorý Jana minulý rok vyliezla.

JANA ŠVECOVÁ: Toto je bouldering!
CZ10 min.2024

Moderovaná diskusia o boulderingu. Čo našich hostí pri lezení motivuje? Ako vedia, kedy je ten správny čas opustiť jeden projekt a venovať sa inému? Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o boulderingu a nebudete sa báť opýtať.

Jana Švecová sa už štvrtý rok venuje boulderingu vonku na skalách. Lezie ale už od svojich siedmich rokov a počas pretekárskej kariéry sa jej podarilo niekoľkokrát obhájiť titul Majsterky Českej republiky a raz dokonca zvíťazila aj v Slovinskom Kranji na Európskom pohári mládeže. Odkedy sa dala na skalný bouldering, podarilo sa jej prekonať niekoľko českých míľnikov. Ako prvá žena v Českej republike preliezla boulder obťažnosti 8B, 8B+ a minulý rok dokonca 8C, čím sa stala 4. ženou na svete, ktorá túto klasifikáciu zdolala.

TOMÁŠ „SVIŠŤ“ PILKA: Toto je bouldering!
CZ10 min.2024

Moderovaná diskusia o boulderingu. Čo našich hostí pri lezení motivuje? Ako vedia, kedy je ten správny čas opustiť jeden projekt a venovať sa inému? Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o boulderingu a nebudete sa báť opýtať.

Tomáš "Svišť" Pilka:

Jeden z najvýznamnejších športových lezcov v československej horolezeckej histórii. Priekopník boulderingu, propagátor extrémneho lezenia a vedúca osobnosť čistého štýlu RP a OS u nás. Legenda, ktorá vôbec ako prvá v Československu vyliezla ešte v dobách totality (r.1987) cestu klasifikácie 8a (Reve De Papillon v Buoux). V roku 1988 to boli dokonca až dve 8b v jednom týždni (Verdon) a nakoniec v roku 1992 posun až na hranicu 8c (Čarodějův Učeň v Moravskom Krase). Nespočetne prvovýstupov v 80 - 90-tych rokoch okolo obťažnosti 10 UIAA v Česku aj na Slovensku, víťaz pretekov českého pohára a účastník svetových súťaží. Za týmito, ale aj mnohými ďalšími životnými úspechmi sa skrýva skromný „chlapec“ z Hodonína, ktorého v mladosti formovala príroda Moravských pieskovcov a skauting.

TOMASO GREKSÁK: Toto je bouldering!
SK10 min.2024

Moderovaná diskusia o boulderingu. Čo našich hostí pri lezení motivuje? Ako vedia, kedy je ten správny čas opustiť jeden projekt a venovať sa inému? Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o boulderingu a nebudete sa báť opýtať.

Tomaso Greksák je lezcom od malička a aj s boulderingom flirtoval vrámci tréningu a pretekov od útleho veku. Okolo roku 2006 mu učaroval aj skutočný bouldering na skalách, do ktorého sa na niekoľko rokov doslova ponoril a za vysokými balvanmi precestoval veľa bouldrových oblastí v USA, Južnej Afrike a po celej Európe a svoju lezeckú úroveň posunul na stupeň 8B. Tento životný štýl vyústil do založenia cestovnej kancelárie pre lezcov s názvom CLIMBINGBUS, prostredníctvom ktorej sa ho snaží sprostredkovať aj ďalším lezcom. Jeho najväčšou srdcovkou je Fontainebleau vo Francúzsku, kde pred pár rokmi kúpil s kamarátmi dom a teraz tam aj s rodinou a klientmi trávi niekoľko mesiacov v roku. Tomaso svoju vášeň pre bouldering šíri ďalej nielen prostredníctvom svojej cestovnej kancelárie, ale aj prostredníctvom workshopov a tréningov pre širokú verejnosť. Niekoľko rokov reprezentoval Slovensko aj na Svetovom pohári, v roku 2010 vyhral prestížny mejcup a pretekársku kariéru ukončil v svojich 30 rokoch titulom Majster Slovenska v boulderingu. Je trénerom športového lezenia s medzinárodnou licenciou a osobný tréner, najúspešnejšej slovenskej pretekárky Martiny Buršíkovej.

Film sa už premietal
Pásmo filmov
17:30
10. apr
VYSOKÉ HORY
126 min.
ALEK LWOW: 70 rokov v horách sveta
PL30 min.2024

Alek sa lezeniu venuje od roku 1970, začínal na skalkách a spočiatku sa venoval aj jaskyniarstvu. Okrem skaliek liezol v stredných horách a najvyšších veľhorách, bol neuveriteľne všestranným lezcom. Bol jedným z priekopníkov voľného lezenia v Poľsku, súčasne sa aktívne podieľal na poľských zimných expedíciách v Himalájach. Patrí do najúspešnejšej generácie poľských alpinistov zo 70. a 80. rokov, medzi priekopníkov alpského štýlu vo vysokých horách a zimného himalájizmu.

Zúčastnil sa expedícií do Himalájí a Karakoramu, vrátane výprav na K2 (dvakrát, z toho raz v zime), Yalung Kang (v zime), Broad Peak (v zime) a Mount Everest (4-krát), vrátane úspešnej zimnej expedície na Everest roku 1980. Liezol v Hindúkuši, na Pamíre, v Andách a na Ťan-šane. Je autorom prvého poľského a zatiaľ historicky najrýchlejšieho výstupu na Pumori (7 hodín, sólo). V roku 1991 zorganizoval a viedol medzinárodnú expedíciu Polish Jack Wolfskin Everest Expedition. Z osemtisícoviek vyliezol na Manaslu (8156 m) roku 1984 s Krzysztofom Wielickim, na Lhotse (8 516 m) roku 1986 s Tadeuszom Karolczakom, na ho Oyu (8201 m) roku 1987 s Tadeuszom Karolczakom, a na Gasherbrum II (8035 m) roku 1993 s Piotrom Snopczyńskim a Lary Hallam.

Dlhé roky bol majiteľom a šéfredaktorom časopisu „Hory a alpinizmus“ (GiA). Napísal a vydal viacero v Poľsku veľmi známych kníh: Vybral som si hory (1990), Horolezecké laná (1991), a sériu Vyhrať znamená prežiť (1994, 2001, 2013 a 2018). Alek je veľmi častým návštevníkom festivalov horského filmu, na Hory a mesto bol v porote aspoň 5 krát. Život zasvätil horám, horskej kultúre, horolezectvu.

From above you can see better. Wanda Rutkiewicz.
Réžia: Bartosz KowalskiPL76 min.2022

Film o neobyčajnej žene – Wande Rutkiewicz, ktorá bola dôležitou, ale tiež trochu kontroverznou osobnosťou poľského a svetového himalájskeho horolezectva. Príbeh jej cesty životom od začiatku až po dnešok, pretože aj keď sa pred mnohými rokmi stratila v Himalájach, stále vyvoláva emócie.

trailer
Egoland
Réžia: Ignasi López FàbregasES20 min.2022

Silná búrka, vyčerpanie a nepriaznivé snehové podmienky zabránia dvom horolezcom dosiahnuť skutočný vrchol Veľkého trolla. Počas ťažkého zostupu bojujú s dilemou: povedať pravdu alebo priznať neúspech? V základnom tábore na nich už netrpezlivo čaká Mike Bacon, špeciálny korešpondent.

Film sa už premietal
Pásmo filmov
18:00
10. apr
SKALA 1: REEL ROCK 18 (English friendly)
120 min.
REEL ROCK 18: Yeah Buddy
Réžia: Josh LowellUS28 min.2024

Austrálska lezkyňa Angie Scarth-Johnson sa spojí so skúsenou horolezkyňou Hazel Findlay, aby objavili to najlepšie z deep-water sóla na Malorke.

trailer
REEL ROCK 18: Jirishanca
Réžia: Josh Lowell, Peter MortimerUS32 min.2024

Renomovaní alpinisti Josh Wharton a Vince Anderson sa pokúšajú o voľný výstup na Jirishancu, impozantnú šesťtisícovku v peruánskych Andách. Dvojica sa bude musieť popasovať s ťažkým lezením v stenách, horizontálnymi ľadovými strechami, technickým zmiešaným terénom a zradnými snehovými hríbmi.

trailer
REEL ROCK 18: With My Heart
Réžia: Josh LowellUS22 min.2024

Sledujte filozofickú cestu japonského lezeckého fenoménu Sachi Ammu, ktorý sa z trojnásobného majstra sveta stal tradičným horolezeckým puristom a vizionárskym prvovýstupcom na mýtickú horu Mizugaki.

trailer
REEL ROCK 18: Climbing Never Die
Réžia: Josh Lowell, Nick RosenUS38 min.2024

Novinár Matt Groom sa vydáva do vojnou zničenej Ukrajiny, aby objavil komunitu, ktorú drží pohromade lezenie a vlastenectvo, no je nezmazateľne zmenená vojnou.

trailer
Film sa už premietal
Pásmo filmov
20:00
10. apr
VODA
141 min.
LUCIŠA HOLLÁ A TOMÁŠ ANDRÁSSY: Ako raftovať v Afrike a pritom sa nenechať zožrať krokodílom
SK30 min.2024

Rafting na rieke Zambezi patri k TOP raftingovým destináciám na svete. Množstvo divokých perejí, opice a krokodíly, ktoré na vás pozerajú z brehu, a toto všetko zatvorené v hlbokom kaňone, z ktorého je únik možný len na niektorých miestach. Skrátka adrenalínu, ktorého by mali dosť aj profesionálni športovci. Ako to ale zvládne 6 amatérov zo Slovenska, z ktorých väčšina sedela v rafte prvý krát?

Luciša Hollá

Luciša (Lucia) Hollá je učiteľka hudby detí predškolského veku, matka troch detí a bývalá reprezentantka SR v raftingu. S dievčatami z teamu Geronimo získala titul Majsteriek sveta v raftingu v disciplíne slalom, titul Majsteriek Európy v raftingu v celkovom hodnotení a aj titul Vicemajsteriek sveta v raftingu v celkovom hodnotení. Momentálne sa venuje jazdeniu na kajaku, kde ju už sprevádzajú aj obe dcéry. Deťom sa snaží z vody ukázať tie (aspoň podľa nej) najzaujímavejšie kúty sveta.

Tomáš Andrássy

Tomáš Andrássy (Tomo), 38, jeden z hlavných predstaviteľov extrémneho zjazdu na kajaku a expedičného splavovania na Slovensku. S kajakom cestuje za divokými riekami nielen po Európe, ale takmer po celom svete. Momentálne CEO raftingovej agentúry, ktorá sa venuje najmä raftovaniu na rieke Soča v Slovinsku.

Le Monde Est À Elles
Réžia: Nadia Louis-DesmarchaisCA21 min.2023

Ako následok pandémie, jeden z dvoch mladých ľudí vykazuje príznaky úzkosti a depresie. Šesť montrealských tínedžeriek dostáva príležitosť prvýkrát opustiť svoje mestské prostredie a zúčastniť sa expedície na kanoe. Film poeticky mapuje ich zraniteľnosť a zdôrazňuje silu ženského sesterstva a terapeutického potenciálu prírody.

Via Sedna
Réžia: Ramona Waldner, Alexander BruggerAT90 min.2023

Keď Caro North a Marta Guemes spolupracovali na sociálnom projekte ako horská vodkyňa a skipperka, čoskoro si uvedomili, že ich spája rovnaká vášeň pre veľké dobrodružstvá a výpravy do neznáma. Čoskoro začali snívať o spoločnej výprave, ktorá sa bude líšiť od všetkého, čo doteraz zažili. Zaumienili si preplaviť sa s čisto ženským tímom cez rozbúrené arktické more do Grónska, kde sa pokúsia o horolezecký prvovýstup na Big Wall.

Trvalo však ďalšie dva roky, kým sa vykonali všetky prípravy, zabezpečili sa financie a logistika, a kým sa zostavil tím zložený z troch silných lezkýň, štyroch húževnatých námorníčok a jednej filmárky. Nakoniec sa im podarilo vyplávať z La Rochelle, ale čoskoro sa ukázalo, že Sedna, inuitská bohyňa morí, podrobí tím skúške. Toto je príbeh trpezlivosti, odhodlania, dôvery, silného ženského puta a nevšedných hereckých výkonov s nádychom humoru.

trailer
Film sa už premietal
Pásmo filmov
20:30
10. apr
BICYKLE
135 min.
Race through Slovakia 2023
Réžia: Matej PokSK50 min.2024

Prvé ultra vytrvalostné cyklistické preteky na Slovensku. 5 kontrolných bodov a 1000 km za menej ako týždeň. Na štarte stojí 42 mužov a 3 ženy. Preteky, kde si jazdci preveria svoje fyzické, ale aj psychické sily.

The Present
Réžia: Timothy DhalleineCL18 min.2023

Dobrodružný krátky dokument o Dimitrim Poffém, 34-ročnom francúzskom cestovateľovi, ktorý opustil rodné Francúzsko, aby podnikol cyklistický výlet z Mexico City do Ushuaia po tom, čo mu vyšiel pozitívny test na Huntingtonovu chorobu.

Huntingtonova choroba je zriedkavé neurodegeneratívne dedičné a nevyliečiteľné ochorenie. Dimitriho otec zomrel na Huntingtonovu chorobu pred 20 rokmi a u jeho sestry sa symptómy vyvíjajú ostatných 13 rokov. Podľa štúdií by sa u Dimitriho mali prejaviť príznaky medzi 35. a 40. rokom života. Na svojom dobrodružnom výlete naprieč Južnou Amerikou Dimitri navštevuje výskumníkov, združenia a ľudí postihnutých touto chorobou, aby zvýšil povedomie a podelil sa o posolstvo nádeje.

trailer
Tri odtiene Pyrenejí
Réžia: Jaro TešlárSK30 min.2023

Traja kamaráti prichádzajú do Pyrenejí s horskými bicyklami. Rozľahlé pohorie plánujú spoznávať na troch rôznych miestach, ktoré prinášajú úplne iné štýly jazdenia. Niekedy je to len o zábave a adrenalíne, no pri zdolávaní vysokých štítov (cykloalpinizme) si siahnu na svoje limity. Pyreneje sú naozaj pestrofarebné a taká je aj horská cyklistika.

trailer
Chasing Kasper
Réžia: Nick WaggonerCA11 min.2023

Bicykel je pre mnoho ľudí len dopravným prostriedkom. Niekomu však môže pomôcť preniesť sa cez ťažké časy. Pre Tessu a jej deväťročného syna Kaspera je jazda na horskom bicykli liekom na smútok zo straty manžela a otca, profesionálneho lyžiara Davea Treadwaya.

The Rhythm of One
Réžia: Laurel MyersUS18 min.2023

Svet horskej jednokolky sa až tak nelíši od sveta lyžovania, horolezectva alebo iných dobrodružných športov, no pravdepodobne ste o ňom nikdy nepočuli. Život na jednom kolese je portrétom kanadského jazdca Ryana Kremsatera a evolúcie jeho jazdenia, keď sa pýta: „Aké línie by sa jazdili na jednokolke, keby nebola tak výrazne ovplyvnená cyklistickými a turistickými chodníkmi?“

Pri hľadaní odpovede Ryan zamieri do kolísky horskej cyklistiky - Virgin v Utahu. Potom, čo nájde svoj svoj rytmus na bezmenných hrebeňových líniách, pokúsi sa o klasické zjazdy, pričom skúma podobnosti a rozdiely medzi jednokolkou a inými dobrodružnými športmi. Pred cestou domov sa rozhodne, že si skúsi vybudovať vlastný trail pre jednokolku.

Cross Countries
Réžia: Kilian BronAD8 min.2023

Kilian Bron sa vydáva na cestu po najkrajších severoamerických cyklotrailoch - od koreňov horskej cyklistiky v USA až po husté kanadské lesy a skalné rajbasy Britskej Kolumbie. Uvidíme ho jazdiť na strmých žľaboch v Sedone, Squamish Jurassic Five, v centre New Yorku, na klzkej skala v Moabe alebo hrebeni Honolulu...

Film sa už premietal
Pásmo filmov
17:30
11. apr
JASKYNIARSTVO
120 min.
MAREK AUDY: Sulfur - Najväčšie termálne podzemné jazero sveta
CZ60 min.2024

Zapáchajúci sírovodík sa nedýcha práve najlepšie. Je tu horúco. Kdesi z nedohľadnej výšky nad nami na nás prší kyselina sírová a sype sa sadrovec. Brehy termálnej rieky sú pokryté citrónovo žltou sírou. Po pár hodinách v agresívnom prostredí nás začína bolieť hlava. Nepomáha ani zvýšená hladina adrenalínu z eufórie z unikátneho objavu. Nie, nie sme na kozmickej misii na planéte Urán. Prenikli sme do útrob termálnej jaskyne Sulfur v tiesňave Vromoner na albánsko-gréckej hranici.

Hypogénne jaskyne viazané na oblasť sírnych prameňov pri rieke Sarandaporo unikli pozornosti speleologického výskumu. Dôvodom bola nepriaznivá politická situácia v priebehu 20. storočia. Oblasť skúmaná až v posledných rokoch členmi Českej speleologickej spoločnosti bola v minulosti prísne stráženým uzavretým pohraničným pásmom. Počas ostatných rokov sa podarilo objaviť a zdokumentovať deväť hypogénnych jaskýň. Najvýznamnejšie sú termálne jaskyne Sulfur, Atmos a Shpella Breshkë. K českému tímu sa neskôr pridali vedci z Rumunska, Belgicka, Talianska, Izraela, Grécka aj Albánska. Biológovia popisujú nové druhy endemických živočíchov: škorpióny, pavúky, slimáky, nifargy a ďalšie. Posledným prekvapením bol minuloročný objav obrovského jazera na dne stometrovej priepasti Atmos. Po zameraní sa ukázalo, že ide o najväčšie termálne podzemné jazero sveta.

Marek Audy

Speleológ a jaskynný fotograf. Od roku 2002 zorganizoval desať speleologických výskumných expedícií do pieskovcového krasu na stolové hory Venezuely – Tepui. Výsledkom týchto výprav sú objavy najdlhších pieskovcových jaskýň sveta: Kryštálové oči Sistema Ojos de Cristal – 8,2 km a Sistema Brewer – 17,8 km. Stereoskopická fotografia ho očarila už v detstve, keď na povale v dedkovej skrini našiel krabičku stereofotiek s plechovým stereoskopom. V roku 1994 potom vytvoril v spolupráci s brnianskym Technickým múzeom svoj prvý stereodiaseriál „Moravský kras“. Je zakladajúcim členom spolku Česká stereoskopia. Ako najväčší český špecialista na podzemnú fotografiu bol účastníkom a dokumentoval mnoho medzinárodných speleologických objavov, napr. objav jaskyne Troch naháčov v Iráne, ktorá sa stala najdlhšou soľnou jaskyňou sveta. Od roku 2013 je členom medzinárodného tímu La Salle, ktorý sa špecializuje na tvorbu 3D filmov z unikátnych jaskýň USA, Sardínie, Iránu a iných krajín. Zo svojich výprav vydal množstvo kníh. Stereoskopické snímky mu prvýkrát vyšli v Caracase roku 2011 v knihe Entraňas del Mundo Perdio (Vnútroo Strateného sveta). Od roku 2010 sa venuje aj objavovaniu a fotografovaniu balkánskych jaskýň. Mnohé jeho fotografie by nevznikli bez podpory jeho ženy Svetlany a aktívnej spolupráce kamaráta Richarda Boudu.

GUSTO STIBRÁNYI: Jaskyniarstvo vo V4
SK10 min.2024

Diskusia o jaskyniarstve v krajinách V4.

Gusto Stibrányi je vo svete známy, ako jaskyniar, technik. Veľa rokov predsedal technickej komisii Slovenskej speleologickej spoločnosti. Pochodil množstvo veľkých jaskýň v Európe aj vo svete, viackrát zostúpil do jaskynných hĺbok viac ako 1000 metrov. Po veľkých politických zmenách vo východnej Európe, v roku 1990 založil súkromnú firmu MEANDER, s.r.o., ktorá vyrábala výstroj pre jaskyniarov. Po dobu 26 rokov zásoboval MEANDER takmer celý jaskyniarsky svet vysokokvalitnými výrobkami.

V rámci paralelnej obchodnej činnosti zastupoval na slovenskom trhu celý rad výrobcov horolezeckého vybavenia a výstroja pre práce vo výškach. Medziiným, značky ako PETZL, LANEX, SIMOND, PROTEKT, CLIMBING TECHNOLOGY a mnoho ďalších.

Ako odborník na techniky prístupu po lane založil v rámci MEANDER aj školiace stredisko, ktoré ako druhé na Slovensku získalo akreditáciu na školenie pre práce vo výškach.

Od roku 2004, až do 2015 bol MEANDER, s.r.o. koordinátorom školení osôb poverených výrobcom na kontrolu osobných ochranných prostriedkov III. Kategórie pre práce vo výškach podľa požiadaviek EU, čo je v tejto oblasti vrchol odbornej spôsobilosti.

V roku 1997, ako iniciátor a hlavný organizátor spolu s množstvom ďalších špičkových jaskyniarov v rámci technickej komisie SSS uskutočnili unikátne 846 metrov dlhé lanové premostenie 300 metrov ponad Zádielsku dolinu, VEĽKÝ TRAVERZ, za čo si vyslúžil aj Guinnessovský rekord. Veľký Traverz sa stal základom teraz už na celom svete rozšírených tzv. ZIPP-linov.

Od roku 2006 sa po absolvovaní viacerých štvortisícoviek Álp vybral aj do vyšších hôr. Na kaukazský Elbrus, na najvyššiu horu amerického kontinentu Aconcaguu v Andách, na vrchol MustaghAta v čínskom pohorí Kunlung. Spod vrcholu ChoOyu sa musel vrátiť, lebo mu tam chýbalo trochu šťastia.

Od roku 2008 intenzívne jazdí MTB. A to na tých najnáročnejších trasách. Nie na umelých trailoch, ale preferuje Freeride. A to nie len doma, ale aj na Balkáne a v Alpách.

Ako 71 ročný sa vybral splniť si starý sen. Na elektrobicykli prejazdil celý americký kontinent zhora dolu, z Anchorage na Aljaške až po Ushuaiu v Argentíne.

GYULA HEGEDŰS: Jaskyniarstvo vo V4
HU10 min.2024

Diskusia o jaskyniarstve v krajinách V4.

Gyula Hegedűs je jedným z najvýznamnejších maďarských a európskych jaskyniarov a jaskynných záchranárov. Zastával viacero významných funkcii v Spoločnosti pre výskum maďarského krasu a jaskýň – bol tajomníkom, členom odborného a výkonného výboru a člen predstavenstva. Bol členom správnej rady Nadácie Karszt and Cave a od roku 1999 je predsedom dozornej rady Maďarskej jaskynnej záchrannej služby. Bol členom a predsedom viacerých medzinárodných speleologických a záchranárskych organizácií, ako napríklad European Cave Rescue Association – ECRA, European Speleological Federation – ESF, Union Internationale de Spéléologie – UIS a UIS Cave Rescue Commission.

Medzi jeho najvýznamnejšie športové úspechy patrí účasť na výkope jaskynného systému Vecsembükki (1974), vedenie výkopu jaskyne Baradla Short-Alsó (1980 a 1982) a účasť na výkope v priepasti Michele Gortani v Taliansku (2002). Ako člen maďarskej jaskynnej záchrannej služby sa od roku 1974 zúčastnil na asi stovke záchranných akcií. V jaskyniarskej súťaži o putovný pohár Marcela Loubensa získal v rokoch 1976 a 1977 prvé miesto. V roku 1997 získal pamätnú medailu za záchranu života.

Okrem viac ako pol stovky článkov a štúdií v maďarskom a anglickom jazyku je spoluautorom knihy „118 hodín v zajatí jaskyne“.

Subterranean
Réžia: Francois-Xavier "Fix" De RuydtsCA40 min.2023

Dva odvážne tímy amatérskych jaskyniarov sú pripravené prekonať rekord v najdlhšej a najhlbšej jaskyni v Kanade. Film vás zavedie do fascinujúceho sveta jaskyniarov, aby odhalil strhujúci príbeh dobrodružstva a (ak budú mať šťastie) rekordný objav.

trailer
Film sa už premietal
Pásmo filmov
18:00
11. apr
SNEH
123 min.
Chronoception
Réžia: Guillaume BroustFR53 min.2023

Trojica skúsených lyžiarov sa vydáva po stopách nomádskych národov a starých hodvábnych ciest, aby okúsili panenský prašan na jednom z najodľahlejších miest kontinentu. Kokshaal-Too v pohorí Ťan-šan skrýva neprebádané hory a zdá sa, že sa v ňom zrazu zastavil čas.

trailer
Cycles
Réžia: Johanna Brunner, Anjuna HartmannAT12 min.2023

Experimentálny freeridový film Cykly zobrazuje štyri fázy menštruačného alebo lunárneho cyklu. Jeho cieľom je zvýšiť povedomie divákov o ich vlastných vnútorných fázach a poskytnúť platformu pre stále tabuizovanú tému ženského cyklu.

The Vagabonds of Logan
Réžia: Mathieu RivoireFR40 min.2022

Mount Logan je s výškou 5959 m druhým najvyšším vrchom Severnej Ameriky. Na jeho dosiahnutie si Hélias Millerioux, Alex Marchesseau, Thomas Delfino a Gregory Douillard nezvolili práve najjednoduchšiu možnosť - pešo alebo na lyžiach, s 80-kilovými batohmi a v teréne plnom morén a ľadovcov. Čaká ich však 4000 výškových metrov východného hrebeňa, ktorý ešte nikto nezlyžoval.

trailer
#MoCrazyStrong
Réžia: Jamie MoCrazy, Mark LockiUS18 min.2023

Po tom, čo pri nehode na finále World Tour 2015 utrpela profesionálna lyžiarka Jamie MoCrazy vážne traumatické poranenie mozgu, jej život sa obrátil hore nohami. #MoCrazyStrong rozpráva dôležitý príbeh o rodinnej angažovanosti, strate a opätovnom získaní svojej identity a riešení problémov, ktoré predstavujú traumatické poranenia mozgu na ceste k uzdraveniu.

Film sa už premietal
Pásmo filmov
20:00
11. apr
HORSKÉ CHATY A ÚTULNE
87 min.
TOMÁŠ PETRÍK: Brnčalka
SK15 min.2024

Čaká nás rozprávanie Tomáša, ktorý od malička vyrastal vo Vysokých Tatrách. Čo všetko ho v živote stretlo a inšpirovalo, aby sa stal dobrým chatárom? Prenesieme sa na pozitívny ostrov k Chate pri Zelenom plese, alias Brnčalke, kde Tomáš už desiaty rok vymýšľa samé zlepšováky pre svojich hostí. Bude to rozprávanie o ľuďoch, ktorí tam chodia, o rituáloch na horských chatách, ako aj o krásnej tatranskej prírode okolo. Svoje inšpirácie Tomáš načerpal aj v Himalájach a v Karakorame počas horolezeckých expedícií a tie sa nesú aj jeho pracovným a osobným životom... „Dobrodružstvo je, keď robíš všetko svojimi silami a rozumom, v prostredí, kde si na všetko sám. Je to o poznaní, o prírode a o tebe...“

Tomáš Petrík

Tomáš sa narodil v Tatranskej Lomnici. Vyštudoval gymnázium, desať rokov pracoval v Horskej službe a od roku 2010 pôsobí ako profesionálny horský vodca UIAGM. Je aktívnym horolezcom, stretnúť ho môžete v Tatrách, Alpách, ale aj v Himalájach a Karakorame. Posledných desať rokov spravuje Chatu pri Zelenom plese. Je otcom dvoch synov.

MIROSLAV MELUŠ A PAULÍNA MOLČANOVÁ: Chata Magurka
SK15 min.2024

Chata Magurka stojí uprostred bývalej baníckej osady Magurka, priamo pod hrebeňom Nízkych Tatier. Jej lokalita je prepletená bujnými smrekovými lesmi, horskými bystrinami a turistickými chodníkmi. Je to miesto, odkiaľ vyrazíte do prírody za zážitkami s príjemnými spomienkami a kam sa večer radi vrátite. Zabudnete tu na povinnosti, vyčistíte si myseľ a zbavíte sa stresu. Na chate a v jej okolí máte množstvo príležitostí, ako stráviť svoj voľný čas.

Chata Magurka ponúka všetkým návštevníkom príjemný štandard vo forme ubytovania v izbách s vlastným sociálnym zariadením, pestrú domácu kuchyňu plnú tradičných jedál ako aj rôzne záujmové a športové aktivity. Všetko, čo vám ponúkame je súčasťou našej ručnej výroby a šikovnosti. Od jedál, cez suveníry až po vybavenosť chaty, ktorú sme pretvorili do súčasnej podoby, ide o vlastnoručnú prácu. Všetci sme boli nútení nazrieť do seba samého a zhodnotiť vlastné schopnosti. Sú dni, kedy nestačí byť len chatárom…

Práve vďaka tomu vieme ľuďom odovzdať kúsok zo samých seba, ktorý im bude Magurku a jej úprimných ľudí pripomínať vo forme zážitku s nádychom nostalgie „ako Voľakedy“. Prioritou je pre nás ľudský prístup v rodinnej atmosfére tak, „aby všetci tí, ktorí prichádzajú ako hostia, odchádzali ako priatelia“.

Miroslav Meluš (1980) – chatár a majiteľ v jednej osobe. Vyštudovaný matematik, ktorý ale od malička miluje prírodu a hory. Chatou si plní jeden zo svojich snov, stále aktívne cestuje a trávi čas v horách. Precestoval mnoho krajín od Nepálu až po Galapágy, absolvoval rôzne výstupy v horách (Island peak, Mt. Blanc, ...) a s chodením po horách neplánuje skončiť.

Paulína Molčanová (1999) – chatárka telom aj dušou. Niekedy prísna ale väčšinou usmiata, vždy sa o vás na chate postará. Zodpovednosť a spoľahlivosť má v krvi. Miluje hory a učí sa od Mira objavovať svet, spoznávať nové krajiny, kultúry, tajomstvá a rozmanitosti prírody našej planéty. Navyše má silný vzťah k umeniu, ktorý dokonale aplikuje ako marketingový guru a grafický mág Chaty Magurka.

MIKULÁŠ VIRÁG: HIKEMATES: Ako má vyzerať turistická útulňa na Slovensku?
SK15 min.2024

Ak si podobne ako my absolvoval dlhší horský prechod, vieš, že voľne dostupné útulne sú darom z nebies. A stráviť v nich noc v obklopení divokej prírody? Na nezaplatenie. V Hikemates stojíme za projektom nových turistických útulní, vytvárame nové priestory pre spojenie človeka s prírodou. Šetrne, s čo najmenším negatívnym vplyvom na okolie. A s ohľadom na našu históriu a tradície.

Hikemates je najväčší turistický klub na Slovensku, s viac ako 2 600 členmi, pričom patrí pod KST. V rámci projektu turistických útulní sme spravili architektonickú súťaž a následne postavili tri nové útulne na trase Cesty hrdinov SNP. Tá vedie z Dukly až po Devín s celkovou dĺžkou 770 kilometrov.

Nové útulne sa nachádzajú v týchto lokalitách: vo Volovských vrchov pri vrchu Kloptáň sa nachádza útulňa Jána Kruteka. Na Muránskej planine v prírodnej rezervácii Tŕstie je obľúbená útulňa Sláviček. V Malých Karpatoch v lokalite Mihalinová je postavená útulňa Jozefa Maka.

Hikemates dlhodobo rozvíja turistickú infraštruktúru na Slovensku, okrem výstavby nových útulní sa podieľa aj na opravách a komplexnej obnove turistických chodníkov a mostíkov v Tatrách. Tento rok realizuje tiež pilotný projekt výstavby ekologických toaliet pri Chate pod Rysmi. V rámci osvety spolupracuje aj s Horskou záchrannou službou a Tatranským národným parkom, s ktorými v rámci edukácie komunikuje verejnosti témy so zameraním na zvýšenie bezpečnosti na horách.

Mikuláš Virág v skratke Mikuláš z Hikemates. Milovník hôr a turistiky. Živí ho komunikácia, pracoval na Globsecu, v PR agentúre, a neskôr ako riaditeľ odboru komunikácie na ministerstve dopravy. Kancelársku stoličku vymenil za “zelený office”. V Hikemates má na starosti externú komunikáciu, PR a marketing. Stojí za podujatím Hikemates večer o horách a ľuďoch. Organizuje tiež komunitné výstupy a fundraise-uje financie na projekty, ako sú turistické útulne, či aktuálne na výstavbu ekologických toaliet, ktoré Hikemates postaví pri najvyššie položenej chate na Slovensku - Chate pod Rysmi.

Mountain Turks
Réžia: Mark JohanssonNZ42 min.2023

Príbeh Erika Bradshawa, zanieteného horolezca, ktorý realizoval svoj bláznivý nápad postaviť útulne z vodných nádrží a vybudoval prosperujúcu horskú komunitu. Film je silným dôkazom transformačnej sily komunity a neobmedzeného potenciálu ľudského ducha.

trailer
Film sa už premietal
Pásmo filmov
20:30
11. apr
SKALA 2
120 min.
Aiguille du Midi Operation: Electric Avenue
Réžia: Georgi Kerezov, Stoil DimitrovBG17 min.2023

Hneď vedľa vrcholu Aiguille du Midi sa hrdo týči legendárny 50 metrov vysoký žulový monolit Gendarme des Cosmiques. Posledných 30 rokov na neho viedli len dve lezecké cesty - Digital Crack (8a) a Arête des Cosmiques (8a). To sa ale zmenilo 10. augusta 2022!

trailer
Cap sur El Cap
Réžia: Brian Mathé, Morgan MonchaudFR53 min.2023

Seb Berthe má sen – vyliezť Dawn Wall, najťažšiu viacdĺžkovú cestu na svete. Avšak aby sa dostal na úpätie El Capitana v Spojených štátoch, vôbec nemá v úmysle ísť lietadlom! Tím v zložení šesť horolezcov, dvaja námorníci a jeden pes prijíma výzvu preplaviť sa na plachetnici do Ameriky a vyliezť na legendárne steny v Yosemitoch.

trailer
Soundscape
Réžia: Timmy O'NeillUS15 min.2023

Film predstavuje nevidiaceho dobrodružného športovca a autora, Erika Weihenmayera, ako lezie na obrovskú skalnú stenu hlboko v Sierra Nevade. Je prekvapivým a oduševneným dobrodružstvom a využíva profesionálnu kameru priekopníka adaptívneho lezenia, Timmyho O'Neilla.

trailer
Summit Dreams
Réžia: Anna TheilDE18 min.2023

Východiskovým bodom dokumentárneho filmu sú kritické zápisy horolezcov do vrcholových kníh Saského Švajčiarska z 80. rokov. Stretávame sa s autormi a sprevádzame ich pri výstupe na saské pieskovcové veže, kde uvažujú o rôznych aspektoch slobody pred a po páde Berlínskeho múru. Film sa tak stáva malým kúskom skladačky východonemeckých dejín.

Na srdce neklepej... Polapen Adršpachem
Réžia: Stanislav Mitáč, Jakub FreiwaldCZ17 min.2022

Krátky film o Honzovi „Tatušovi“ Žwakovi, ktorý v Adršpachu urobil prvovýstup na počesť miestnej krčmy U Tošováka a v súčasnej dobe pripravuje nového tlačeného sprievodcu na túto oblasť.

Film sa už premietal
Pásmo filmov
09:00
12. apr
PREMIETANIE PRE ŠKOLY 1
60 min.

Vyhradené pre školy s rezerváciou

Tajomstvá divokého života s Jergušom Tesákom
SK60 min.2024

Zoológ a ekológ Jerguš Tesák sa dlhodobo venuje skúmaniu divokej prírody, predovšetkým veľkým šelmám ako sú vlky, medvede, či najtajomnejšej šelmy - rys ostrovid. Zoberie vás do sveta divokých zvierat, a pútavým spôsobom vám poodkrýva niektoré z tajomstviev ich života. Zábavnou formou sa dozviete o tom čo sa deje v odľahlých lesoch keď tam nie sme a ako trávia divoké zvieratá čas keď napríklad oddychujú či venujú sa voľnočasovým aktivitám :)

Film sa už premietal
Pásmo filmov
09:30
12. apr
PREMIETANIE PRE ŠKOLY 2
63 min.

Vyhradené pre školy s rezerváciou

Po nás potopa
Réžia: Dorota VlnováSK27 min.2022

„Prečo je také teplo?” pýta sa mladé dievča počítačovej aplikácie. „Môže za to klimatická kríza.” Za dôsledkami spôsobenými zmenou klímy nemusíme chodiť do horiacej Austrálie či topiacej sa Antarktídy. Pociťujeme ich aj u nás na Slovensku. Demänovská ľadová jaskyňa sa roztápa, dlhotrvajúce suchá ničia úrodu a extrémne horúčavy ohrozujú naše zdravie. To však ani zďaleka nie je všetko. Pokiaľ sa chceme vyhnúť najhoršiemu, každý z nás si musí zodpovedať jednoduchú otázku: „Ako chceš pokračovať?”

trailer
Dotyky Slovenského raja
Réžia: Vladimír ŠifraSK28 min.2023

Vo východnej časti Slovenska, v tieni Vysokých Tatier, môžeme objaviť na prvý pohľad nenápadné územie. Všade vôkol len hory, voda, skala. A plynúci čas. Ten trpezlivo zbližoval a spájal ich nepoddajnosť do tajomnej krásy. Dal vyrásť planinu s hustými lesmi, pretkanú voňavým kobercom lúk. Vodou naplnené potoky svojou húževnatosťou rozčesali plató na množstvo horských chrbtov a dolín. Dňom i nocou vytvárali hlboké kaňony a rokliny s vodopádmi. Tento úchvatný kus krajiny nesie príznačný názov – Slovenský raj.

trailer
Cross Countries
Réžia: Kilian BronAD8 min.2023

Kilian Bron sa vydáva na cestu po najkrajších severoamerických cyklotrailoch - od koreňov horskej cyklistiky v USA až po husté kanadské lesy a skalné rajbasy Britskej Kolumbie. Uvidíme ho jazdiť na strmých žľaboch v Sedone, Squamish Jurassic Five, v centre New Yorku, na klzkej skala v Moabe alebo hrebeni Honolulu...

Film sa už premietal
Pásmo filmov
11:00
12. apr
PREMIETANIE PRE ŠKOLY 1
60 min.

Vyhradené pre školy s rezerváciou

Tajomstvá divokého života s Jergušom Tesákom
SK60 min.2024

Zoológ a ekológ Jerguš Tesák sa dlhodobo venuje skúmaniu divokej prírody, predovšetkým veľkým šelmám ako sú vlky, medvede, či najtajomnejšej šelmy - rys ostrovid. Zoberie vás do sveta divokých zvierat, a pútavým spôsobom vám poodkrýva niektoré z tajomstviev ich života. Zábavnou formou sa dozviete o tom čo sa deje v odľahlých lesoch keď tam nie sme a ako trávia divoké zvieratá čas keď napríklad oddychujú či venujú sa voľnočasovým aktivitám :)

Film sa už premietal
Pásmo filmov
11:30
12. apr
PREMIETANIE PRE ŠKOLY 2
63 min.

Vyhradené pre školy s rezerváciou

Po nás potopa
Réžia: Dorota VlnováSK27 min.2022

„Prečo je také teplo?” pýta sa mladé dievča počítačovej aplikácie. „Môže za to klimatická kríza.” Za dôsledkami spôsobenými zmenou klímy nemusíme chodiť do horiacej Austrálie či topiacej sa Antarktídy. Pociťujeme ich aj u nás na Slovensku. Demänovská ľadová jaskyňa sa roztápa, dlhotrvajúce suchá ničia úrodu a extrémne horúčavy ohrozujú naše zdravie. To však ani zďaleka nie je všetko. Pokiaľ sa chceme vyhnúť najhoršiemu, každý z nás si musí zodpovedať jednoduchú otázku: „Ako chceš pokračovať?”

trailer
Dotyky Slovenského raja
Réžia: Vladimír ŠifraSK28 min.2023

Vo východnej časti Slovenska, v tieni Vysokých Tatier, môžeme objaviť na prvý pohľad nenápadné územie. Všade vôkol len hory, voda, skala. A plynúci čas. Ten trpezlivo zbližoval a spájal ich nepoddajnosť do tajomnej krásy. Dal vyrásť planinu s hustými lesmi, pretkanú voňavým kobercom lúk. Vodou naplnené potoky svojou húževnatosťou rozčesali plató na množstvo horských chrbtov a dolín. Dňom i nocou vytvárali hlboké kaňony a rokliny s vodopádmi. Tento úchvatný kus krajiny nesie príznačný názov – Slovenský raj.

trailer
Cross Countries
Réžia: Kilian BronAD8 min.2023

Kilian Bron sa vydáva na cestu po najkrajších severoamerických cyklotrailoch - od koreňov horskej cyklistiky v USA až po husté kanadské lesy a skalné rajbasy Britskej Kolumbie. Uvidíme ho jazdiť na strmých žľaboch v Sedone, Squamish Jurassic Five, v centre New Yorku, na klzkej skala v Moabe alebo hrebeni Honolulu...

Film sa už premietal
Pásmo filmov
15:00
12. apr
SNEH
123 min.
Chronoception
Réžia: Guillaume BroustFR53 min.2023

Trojica skúsených lyžiarov sa vydáva po stopách nomádskych národov a starých hodvábnych ciest, aby okúsili panenský prašan na jednom z najodľahlejších miest kontinentu. Kokshaal-Too v pohorí Ťan-šan skrýva neprebádané hory a zdá sa, že sa v ňom zrazu zastavil čas.

trailer
Cycles
Réžia: Johanna Brunner, Anjuna HartmannAT12 min.2023

Experimentálny freeridový film Cykly zobrazuje štyri fázy menštruačného alebo lunárneho cyklu. Jeho cieľom je zvýšiť povedomie divákov o ich vlastných vnútorných fázach a poskytnúť platformu pre stále tabuizovanú tému ženského cyklu.

The Vagabonds of Logan
Réžia: Mathieu RivoireFR40 min.2022

Mount Logan je s výškou 5959 m druhým najvyšším vrchom Severnej Ameriky. Na jeho dosiahnutie si Hélias Millerioux, Alex Marchesseau, Thomas Delfino a Gregory Douillard nezvolili práve najjednoduchšiu možnosť - pešo alebo na lyžiach, s 80-kilovými batohmi a v teréne plnom morén a ľadovcov. Čaká ich však 4000 výškových metrov východného hrebeňa, ktorý ešte nikto nezlyžoval.

trailer
#MoCrazyStrong
Réžia: Jamie MoCrazy, Mark LockiUS18 min.2023

Po tom, čo pri nehode na finále World Tour 2015 utrpela profesionálna lyžiarka Jamie MoCrazy vážne traumatické poranenie mozgu, jej život sa obrátil hore nohami. #MoCrazyStrong rozpráva dôležitý príbeh o rodinnej angažovanosti, strate a opätovnom získaní svojej identity a riešení problémov, ktoré predstavujú traumatické poranenia mozgu na ceste k uzdraveniu.

Film sa už premietal