Zapáchajúci sírovodík sa nedýcha práve najlepšie. Je tu horúco. Kdesi z nedohľadnej výšky nad nami na nás prší kyselina sírová a sype sa sadrovec. Brehy termálnej rieky sú pokryté citrónovo žltou sírou. Po pár hodinách v agresívnom prostredí nás začína bolieť hlava. Nepomáha ani zvýšená hladina adrenalínu z eufórie z unikátneho objavu. Nie, nie sme na kozmickej misii na planéte Urán. Prenikli sme do útrob termálnej jaskyne Sulfur v tiesňave Vromoner na albánsko-gréckej hranici.
Hypogénne jaskyne viazané na oblasť sírnych prameňov pri rieke Sarandaporo unikli pozornosti speleologického výskumu. Dôvodom bola nepriaznivá politická situácia v priebehu 20. storočia. Oblasť skúmaná až v posledných rokoch členmi Českej speleologickej spoločnosti bola v minulosti prísne stráženým uzavretým pohraničným pásmom. Počas ostatných rokov sa podarilo objaviť a zdokumentovať deväť hypogénnych jaskýň. Najvýznamnejšie sú termálne jaskyne Sulfur, Atmos a Shpella Breshkë. K českému tímu sa neskôr pridali vedci z Rumunska, Belgicka, Talianska, Izraela, Grécka aj Albánska. Biológovia popisujú nové druhy endemických živočíchov: škorpióny, pavúky, slimáky, nifargy a ďalšie. Posledným prekvapením bol minuloročný objav obrovského jazera na dne stometrovej priepasti Atmos. Po zameraní sa ukázalo, že ide o najväčšie termálne podzemné jazero sveta.
Marek Audy
Speleológ a jaskynný fotograf. Od roku 2002 zorganizoval desať speleologických výskumných expedícií do pieskovcového krasu na stolové hory Venezuely – Tepui. Výsledkom týchto výprav sú objavy najdlhších pieskovcových jaskýň sveta: Kryštálové oči Sistema Ojos de Cristal – 8,2 km a Sistema Brewer – 17,8 km. Stereoskopická fotografia ho očarila už v detstve, keď na povale v dedkovej skrini našiel krabičku stereofotiek s plechovým stereoskopom. V roku 1994 potom vytvoril v spolupráci s brnianskym Technickým múzeom svoj prvý stereodiaseriál „Moravský kras“. Je zakladajúcim členom spolku Česká stereoskopia. Ako najväčší český špecialista na podzemnú fotografiu bol účastníkom a dokumentoval mnoho medzinárodných speleologických objavov, napr. objav jaskyne Troch naháčov v Iráne, ktorá sa stala najdlhšou soľnou jaskyňou sveta. Od roku 2013 je členom medzinárodného tímu La Salle, ktorý sa špecializuje na tvorbu 3D filmov z unikátnych jaskýň USA, Sardínie, Iránu a iných krajín. Zo svojich výprav vydal množstvo kníh. Stereoskopické snímky mu prvýkrát vyšli v Caracase roku 2011 v knihe Entraňas del Mundo Perdio (Vnútroo Strateného sveta). Od roku 2010 sa venuje aj objavovaniu a fotografovaniu balkánskych jaskýň. Mnohé jeho fotografie by nevznikli bez podpory jeho ženy Svetlany a aktívnej spolupráce kamaráta Richarda Boudu.
Diskusia o jaskyniarstve v krajinách V4.
Gusto Stibrányi je vo svete známy, ako jaskyniar, technik. Veľa rokov predsedal technickej komisii Slovenskej speleologickej spoločnosti. Pochodil množstvo veľkých jaskýň v Európe aj vo svete, viackr át zostúpil do jaskynných hĺbok viac ako 1000 metrov. Po veľkých politických zmenách vo východnej Európe, v roku 1990 založil súkromnú firmu MEANDER, s.r.o., ktorá vyrábala výstroj pre jaskyniarov. Po dobu 26 rokov zásoboval MEANDER takmer celý jaskyniarsky svet vysokokvalitnými výrobkami.
V rámci paralelnej obchodnej činnosti zastupoval na slovenskom trhu celý rad výrobcov horolezeckého vybavenia a výstroja pre práce vo výškach. Medziiným, značky ako PETZL, LANEX, SIMOND, PROTEKT, CLIMBING TECHNOLOGY a mnoho ďalších.
Ako odborník na techniky prístupu po lane založil v rámci MEANDER aj školiace stredisko, ktoré ako druhé na Slovensku získalo akreditáciu na školenie pre práce vo výškach.
Od roku 2004, až do 2015 bol MEANDER, s.r.o. koordinátorom školení osôb poverených výrobcom na kontrolu osobných ochranných prostriedkov III. Kategórie pre práce vo výškach podľa požiadaviek EU, čo je v tejto oblasti vrchol odbornej spôsobilosti.
V roku 1997, ako iniciátor a hlavný organizátor spolu s množstvom ďalších špičkových jaskyniarov v rámci technickej komisie SSS uskutočnili unikátne 846 metrov dlhé lanové premostenie 300 metrov ponad Zádielsku dolinu, VEĽKÝ TRAVERZ, za čo si vyslúžil aj Guinnessovský rekord. Veľký Traverz sa stal základom teraz už na celom svete rozšírených tzv. ZIPP-linov.
Od roku 2006 sa po absolvovaní viacerých štvortisícoviek Álp vybral aj do vyšších hôr. Na kaukazský Elbrus, na najvyššiu horu amerického kontinentu Aconcaguu v Andách, na vrchol MustaghAta v čínskom pohorí Kunlung. Spod vrcholu ChoOyu sa musel vrátiť, lebo mu tam chýbalo trochu šťastia.
Od roku 2008 intenzívne jazdí MTB. A to na tých najnáročnejších trasách. Nie na umelých trailoch, ale preferuje Freeride. A to nie len doma, ale aj na Balkáne a v Alpách.
Ako 71 ročný sa vybral splniť si starý sen. Na elektrobicykli prejazdil celý americký kontinent zhora dolu, z Anchorage na Aljaške až po Ushuaiu v Argentíne.
Diskusia o jaskyniarstve v krajinách V4.
Gyula Hegedűs je jedným z najvýznamnejších maďarských a európskych jaskyniarov a jaskynných záchranárov. Zastával viacero významných funkcii v Spoločnosti pre výskum maďarského krasu a jaskýň – bol tajomníkom, členom odborného a výkonného výboru a člen predstavenstva. Bol členom správnej rady Nadácie Karszt and Cave a od roku 1999 je predsedom dozornej rady Maďarskej jaskynnej záchrannej služby. Bol členom a predsedom viacerých medzinárodných speleologických a záchranárskych organizácií, ako napríklad European Cave Rescue Association – ECRA, European Speleological Federation – ESF, Union Internationale de Spéléologie – UIS a UIS Cave Rescue Commission.
Medzi jeho najvýznamnejšie športové úspechy patrí účasť na výkope jaskynného systému Vecsembükki (1974), vedenie výkopu jaskyne Baradla Short-Alsó (1980 a 1982) a účasť na výkope v priepasti Michele Gortani v Taliansku (2002). Ako člen maďarskej jaskynnej záchrannej služby sa od roku 1974 zúčastnil na asi stovke záchranných akcií. V jaskyniarskej súťaži o putovný pohár Marcela Loubensa získal v rokoch 1976 a 1977 prvé miesto. V roku 1997 získal pamätnú medailu za záchranu života.
Okrem viac ako pol stovky článkov a štúdií v maďarskom a anglickom jazyku je spoluautorom knihy „118 hodín v zajatí jaskyne“.
Dva odvážne tímy amatérskych jaskyniarov sú pripravené prekonať rekord v najdlhšej a najhlbšej jaskyni v Kanade. Film vás zavedie do fascinujúceho sveta jaskyniarov, aby odhalil strhujúci príbeh dobrodružstva a (ak budú mať šťastie) rekordný objav.
Trojica skúsených lyžiarov sa vydáva po stopách nomádskych národov a starých hodvábnych ciest, aby okúsili panenský prašan na jednom z najodľahlejších miest kontinentu. Kokshaal-Too v pohorí Ťan-šan skrýva neprebádané hory a zdá sa, že sa v ňom zrazu zastavil čas.
Experimentálny freeridový film Cykly zobrazuje štyri fázy menštruačného alebo lunárneho cyklu. Jeho cieľom je zvýšiť povedomie divákov o ich vlastných vnútorných fázach a poskytnúť platformu pre stále tabuizovanú tému ženského cyklu.
Mount Logan je s výškou 5959 m druhým najvyšším vrchom Severnej Ameriky. Na jeho dosiahnutie si Hélias Millerioux, Alex Marchesseau, Thomas Delfino a Gregory Douillard nezvolili práve najjednoduchšiu možnosť - pešo alebo na lyžiach, s 80-kilovými batohmi a v teréne plnom morén a ľadovcov. Čaká ich však 4000 výškových metrov východného hrebeňa, ktorý ešte nikto nezlyžoval.
Po tom, čo pri nehode na finále World Tour 2015 utrpela profesionálna lyžiarka Jamie MoCrazy vážne traumatické poranenie mozgu, jej život sa obrátil hore nohami. #MoCrazyStrong rozpráva dôležitý príbeh o rodinnej angažovanosti, strate a opätovnom získaní svojej identity a riešení problémov, ktoré predstavujú traumatické poranenia mozgu na ceste k uzdraveniu.
Čaká nás rozprávanie Tomáša, ktorý od malička vyrastal vo Vysokých Tatrách. Čo všetko ho v živote stretlo a inšpirovalo, aby sa stal dobrým chatárom? Prenesieme sa na pozitívny ostrov k Chate pri Zelenom plese, alias Brnčalke, kde Tomáš už desiaty rok vymýšľa samé zlepšováky pre svojich hostí. Bude to rozprávanie o ľuďoch, ktorí tam chodia, o rituáloch na horských chatách, ako aj o krásnej tatranskej prírode okolo. Svoje inšpirácie Tomáš načerpal aj v Himalájach a v Karakorame počas horolezeckých expedícií a tie sa nesú aj jeho pracovným a osobným životom... „Dobrodružstvo je, keď robíš všetko svojimi silami a rozumom, v prostredí, kde si na všetko sám. Je to o poznaní, o prírode a o tebe...“
Tomáš Petrík
Tomáš sa narodil v Tatranskej Lomnici. Vyštudoval gymnázium, desať rokov pracoval v Horskej službe a od roku 2010 pôsobí ako profesionálny horský vodca UIAGM. Je aktívnym horolezcom, stretnúť ho môžete v Tatrách, Alpách, ale aj v Himalájach a Karakorame. Posledných desať rokov spravuje Chatu pri Zelenom plese. Je otcom dvoch synov.
Chata Magurka stojí uprostred bývalej baníckej osady Magurka, priamo pod hrebeňom Nízkych Tatier. Jej lokalita je prepletená bujnými smrekovými lesmi, horskými bystrinami a turistickými chodníkmi. Je to miesto, odkiaľ vyrazíte do prírody za zážitkami s príjemnými spomienkami a kam sa večer radi vrátite. Zabudnete tu na povinnosti, vyčistíte si myseľ a zbavíte sa stresu. Na chate a v jej okolí máte množstvo príležitostí, ako stráviť svoj voľný čas.
Chata Magurka ponúka všetkým návštevníkom príjemný štandard vo forme ubytovania v izbách s vlastným sociálnym zariadením, pestrú domácu kuchyňu plnú tradičných jedál ako aj rôzne záujmové a športové aktivity. Všetko, čo vám ponúkame je súčasťou našej ručnej výroby a šikovnosti. Od jedál, cez suveníry až po vybavenosť chaty, ktorú sme pretvorili do súčasnej podoby, ide o vlastnoručnú prácu. Všetci sme boli nútení nazrieť do seba samého a zhodnotiť vlastné schopnosti. Sú dni, kedy nestačí byť len chatárom…
Práve vďaka tomu vieme ľuďom odovzdať kúsok zo samých seba, ktorý im bude Magurku a jej úprimných ľudí pripomínať vo forme zážitku s nádychom nostalgie „ako Voľakedy“. Prioritou je pre nás ľudský prístup v rodinnej atmosfére tak, „aby všetci tí, ktorí prichádzajú ako hostia, odchádzali ako priatelia“.
Miroslav Meluš (1980) – chatár a majiteľ v jednej osobe. Vyštudovaný matematik, ktorý ale od malička miluje prírodu a hory. Chatou si plní jeden zo svojich snov, stále aktívne cestuje a trávi čas v horách. Precestoval mnoho krajín od Nepálu až po Galapágy, absolvoval rôzne výstupy v horách (Island peak, Mt. Blanc, ...) a s chodením po horách neplánuje skončiť.
Paulína Molčanová (1999) – chatárka telom aj dušou. Niekedy prísna ale väčšinou usmiata, vždy sa o vás na chate postará. Zodpovednosť a spoľahlivosť má v krvi. Miluje hory a učí sa od Mira objavovať svet, spoznávať nové krajiny, kultúry, tajomstvá a rozmanitosti prírody našej planéty. Navyše má silný vzťah k umeniu, ktorý dokonale aplikuje ako marketingový guru a grafický mág Chaty Magurka.
Ak si podobne ako my absolvoval dlhší horský prechod, vieš, že voľne dostupné útulne sú darom z nebies. A stráviť v nich noc v obklopení divokej prírody? Na nezaplatenie. V Hikemates stojíme za projektom nových turistických útulní, vytvárame nové priestory pre spojenie človeka s prírodou. Šetrne, s čo najmenším negatívnym vplyvom na okolie. A s ohľadom na našu históriu a tradície.
Hikemates je najväčší turistický klub na Slovensku, s viac ako 2 600 členmi, pričom patrí pod KST. V rámci projektu turistických útulní sme spravili architektonickú súťaž a následne postavili tri nové útulne na trase Cesty hrdinov SNP. Tá vedie z Dukly až po Devín s celkovou dĺžkou 770 kilometrov.
Nové útulne sa nachádzajú v týchto lokalitách: vo Volovských vrchov pri vrchu Kloptáň sa nachádza útulňa Jána Kruteka. Na Muránskej planine v prírodnej rezervácii Tŕstie je obľúbená útulňa Sláviček. V Malých Karpatoch v lokalite Mihalinová je postavená útulňa Jozefa Maka.
Hikemates dlhodobo rozvíja turistickú infraštruktúru na Slovensku, okrem výstavby nových útulní sa podieľa aj na opravách a komplexnej obnove turistických chodníkov a mostíkov v Tatrách. Tento rok realizuje tiež pilotný projekt výstavby ekologických toaliet pri Chate pod Rysmi. V rámci osvety spolupracuje aj s Horskou záchrannou službou a Tatranským národným parkom, s ktorými v rámci edukácie komunikuje verejnosti témy so zameraním na zvýšenie bezpečnosti na horách.
Mikuláš Virág v skratke Mikuláš z Hikemates. Milovník hôr a turistiky. Živí ho komunikácia, pracoval na Globsecu, v PR agentúre, a neskôr ako riaditeľ odboru komunikácie na ministerstve dopravy. Kancelársku stoličku vymenil za “zelený office”. V Hikemates má na starosti externú komunikáciu, PR a marketing. Stojí za podujatím Hikemates večer o horách a ľuďoch. Organizuje tiež komunitné výstupy a fundraise-uje financie na projekty, ako sú turistické útulne, či aktuálne na výstavbu ekologických toaliet, ktoré Hikemates postaví pri najvyššie položenej chate na Slovensku - Chate pod Rysmi.
Príbeh Erika Bradshawa, zanieteného horolezca, ktorý realizoval svoj bláznivý nápad postaviť útulne z vodných nádrží a vybudoval prosperujúcu horskú komunitu. Film je silným dôkazom transformačnej sily komunity a neobmedzeného potenciálu ľudského ducha.
Hneď vedľa vrcholu Aiguille du Midi sa hrdo týči legendárny 50 metrov vysoký žulový monolit Gendarme des Cosmiques. Posledných 30 rokov na neho viedli len dve lezecké cesty - Digital Crack (8a) a Arête des Cosmiques (8a). To sa ale zmenilo 10. augusta 2022!
Seb Berthe má sen – vyliezť Dawn Wall, najťažšiu viacdĺžkovú cestu na svete. Avšak aby sa dostal na úpätie El Capitana v Spojených štátoch, vôbec nemá v úmysle ísť lietadlom! Tím v zložení šesť horolezcov, dvaja námorníci a jeden pes prijíma výzvu preplaviť sa na plachetnici do Ameriky a vyliezť na legendárne steny v Yosemitoch.
Film predstavuje nevidiaceho dobrodružného športovca a autora, Erika Weihenmayera, ako lezie na obrovskú skalnú stenu hlboko v Sierra Nevade. Je prekvapivým a oduševneným dobrodružstvom a využíva profesionálnu kameru priekopníka adaptívneho lezenia, Timmyho O'Neilla.
Východiskovým bodom dokumentárneho filmu sú kritické zápisy horolezcov do vrcholových kníh Saského Švajčiarska z 80. rokov. Stretávame sa s autormi a sprevádzame ich pri výstupe na saské pieskovcové veže, kde uvažujú o rôznych aspektoch slobody pred a po páde Berlínskeho múru. Film sa tak stáva malým kúskom skladačky východonemeckých dejín.
Krátky film o Honzovi „Tatušovi“ Žwakovi, ktorý v Adršpachu urobil prvovýstup na počesť miestnej krčmy U Tošováka a v súčasnej dobe pripravuje nového tlačeného sprievodcu na túto oblasť.