
Vyhlásenie víťazných filmov v nasledujúcich kategóriách: NAJLEPŠÍ FILM (Grand Prix), CENA LITERÁRNEHO FONDU a Čestné uznanie v kategóriách: SKALA, ZEM, VODA, VZDUCH and CENA POROTY
Lucia Janičov á, vedkyňa v oblasti imunológie a onkológie, pochádza z Prešova a žije v Edinburghu. Popri práci v biotechnologickej firme je matkou a horolezkyňou, ktorá pred deviatimi rokmi objavila vášeň pre lezenie. Od morských útesov a skál prešla k zimnému mixovému lezeniu, ľadolezectvu a nakoniec k vysokým horám, kde sa začala pripravovať na svoj najväčší cieľ – Mount Everest.
Jej cesta na strechu sveta však nebola len o výškach, ale aj o prekonávaní osobných výziev. Hory sa pre ňu stali symbolom odolnosti, slobody a sily. „Lezenie mi pomohlo nielen v horách, ale aj v živote. Verím, že minulosť nás nemusí definovať – môžeme dosiahnuť viac, než si myslíme.“
Lucia vám počas festivalu priblíži nielen samotný výstup, ale aj náročnú prípravu popri jej rodinnom živote. Predstaví vám tréningové vrcholy, ktoré boli kľúčové pre jej úspech – Mont Blanc (4 807 m), Mera Peak v Himalájach (6 476 m) a Aconcagua v Andách (6 961 m). Prostredníctvom unikátnych audiovizuálnych záberov vás vďaka svojej cieľavedomosti, odhodlanosti a vytrvalosti zavedie cez ľadovcové trhliny a nekonečné výšľapy až na vrchol sveta.

Vyhlásenie výsledkov fotosúťaže a odovzdávanie ocenení v kategóriách: Horská krajina, Horské a "outdoorové" športy, Horská kultúra a ľudia, Experiment.

Prechod cez najvyššie pohorie sveta na horskom bicykli. Duch dobrodružstva a odolnosť tých, ktorí snívajú vo veľkom. Úchvatná krajina, výzvy vo vysokých nadmorských výškach, nekonečné zjazdy a živá kultúra Nepálu. Toto je príbeh z legendárneho treku Annapurna Circuit v Himalájach.

Eliot Jackson má nenápadné superschopnosti. Možno ho poznáte ako komentátora a jeden z hlasov RedBull TV pri vysielaní horskej cyklistiky. Alebo si ho spájate s jeho úžasnou prácou pri budovaní komunity a advokácii cez projekt Grow Cycling. Alebo ho možno poznáte ako jedného z najštýlovejších jazdcov, ktorí kedy predviedli dokonalý scrub-whip na horskom bicykli. No pravdepodobne nie tak veľa ľudí ho pozná z inej stránky – hoci by rozhodne mali. Eliot sa už pred časom stiahol zo súťažného sveta a odvtedy sa naplno venuje záslužnej práci, ktorá ho teraz motivuje každé ráno vstať z postele.

Jackson Goldstone je majster sveta v zjazdovej cyklistike. Exceluje nielen na pretekárskom bicykli, ale je neuveriteľne rýchly aj na tom trailovom. Sledujte, ako letí legendárnymi trailmi North Shore v kanadskom Vancouveri.

Horské bicyklovanie na hrane možností a mnoho iného! Kilian Bron a jeho tím vás zoberú na strhujúce dobrodružstvo plné histórie, keď sa vydajú na tie najstrmšie trasy Dolomitov.

„Výstup na najvyšší vrchol Madagaskaru ma lákal od roku 2010, keď som tento ostrov navštívil prvý krát. Odľahlosť tejto lokality na severe ostrova a parameter 14 dní, ktorý je potrebný na výstup a zostup boli a stále sú pre milovníkov vysokohorskej turistiky vážnym filtrom a dôvodom, prečo je tento vrchol tak málo navštevovaný. Ostrov Madagaskar som si zamiloval a mne sa podarilo po viac ako 14-tich rokoch tento sen naplniť. Spolu s mojimi dvomi expedičnými partnermi, Slovákmi, a našim malgašským expedičným tímom, sme prekonali 160 kilometrov v pohorí Tsaratanana, s prevýšením 8100 m a ako prví Slováci sme stáli na najvyššom vrchu Madagaskaru. Aj keď výška 2876 metrov nie je extrémna, pre mňa to bol jeden z TOP vysokohorských expedičných zážitkov v mojom živote.“
Vladimír DUDLÁK (1964) – profesionálny projektový manažér, je riaditeľom neziskovej organizácie Združenie Mórica Beňovského. Venuje sa organizovaniu expedícií, vysokohorskej turistike, ultra behom, bádaniu, histórii, filmovej tvorbe a vydavateľskej činnosti. Zo svojich ciest natočil viac ako 20 cestovateľských filmov najmä z krajín Ázie a Južnej Ameriky. Od roku 2010 sa intenzívne venuje téme Mórica Beňovského. Na Madagaskar zorganizoval niekoľko bádateľsko-filmárskych expedícií a podieľal sa na produkcii niekoľkých filmových dokumentov. Madagaskar si natoľko obľúbil, že sa tam stále vracia, sprevádza po ostrove turistov a objavuje jeho ďalšie špecifiká. V roku 2024 sa mu podarilo v rámci expedície MAROMOKOTRO 2024 vystúpiť spolu s dvomi Slovákmi na najvyšší vrch Madagaskaru, kde stáli ako prví Slováci.
V dokumentárnom filme Tsiky sa skupina Slovákov vyberie do dediny Ambodirafia na najvýchodnejší mys Madagaskaru, kde nevedie cesta. Film dokumentuje spôsob života Malgašov v tejto dedine. Čo sa tu zmenilo za posledných 250 rokov odkedy tu pôsobil slovenský rodák Móric Beňovský? Sú technické vymoženosti, rýchly životný štýl a dostatok hmotného zabezpečenia tým, čo robí človeka šťastným? Dá sa nájsť šťastie aj na mieste, kde zdanlivo nie je nič a ľudia prežívajú svoj život zo dňa na deň?

Na odľahlom ostrove Novej Británie v Papue-Novej Guinei sa britskí horolezci Waldo Etherington, Leo Houlding a Tom Winterton vydávajú do tajomných hlbín kaldery Lamo Auru – vyhasnutej sopky ukrývajúcej nedotknutý dažďový prales a ohromujúcu biodiverzitu.
S miestnymi sprievodcami z pôvodnej komunity Naccanai sa púšťajú do hľadania a lezenia obrovských figovníkov „giant strangler“, ktoré sú pre túto oblasť jedinečné. Ich cieľ je jasný – prvovýstupy na tieto monumentálne živé štruktúry v úplne nepreskúmanej časti sveta.
Počas pobytu v kaldere si tím vytvára silné puto s miestnymi obyvateľmi a čoraz viac sa zaujíma o hrozby, ktorým čelí les Novej Británie a komunity závislé na jeho ekosystéme.
Lamo Auru je skutočne jedinečné miesto – biologicky predstavuje krajinu nevídanej krásy a rozmanitosti, kultúrne je posvätným domovom pôvodných obyvateľov, ktorí ho vnímajú ako miesto spojenia s duchmi lesa – tlkot srdca ich komunity.
No zároveň je táto krajina ohrozená tlakom agropriemyslu, ťažby surovín a globálneho obchodu, ktoré postupne prenikajú zo všetkých strán. Tento film dáva priestor hlasom, ktoré sa rozhodli postaviť týmto silným globálnym vplyvom a hovoriť pravdu.

Na svojej ceste za štrnástimi osemtisícovkami sa Adriana Brownlee postaví pred výzvu Gasherbrum I a Gasherbrum II – svoj jedenásty a dvanásty osemtisícový vrchol a zároveň posledné dva v Pakistane. Túži posunúť svoje horolezecké schopnosti na vyššiu úroveň, a preto sa rozhodne pre výstup s minimálnou pomocou a bez použitia kyslíka, spoločne so svojím lezeckým partnerom Geljem (Geljen Sherpa).
Táto cesta jej prináša nielen neuveriteľné stretnutia, silné emócie a bolestivé chvíle, ale zároveň jej otvára oči voči realite “osemtisícového priemyslu”.
Tento film je príbehom dievčaťa, ktorému sa splnil sen, a ženy, ktorá sa chce vrátiť k detskej radosti z lezenia – a znova snívať.

Pravdivý príbeh Wandy Rutkiewicz, prvej ženy na svete, ktorá zdolala najvyššie vrcholy Zeme. Wanda vstúpila do mužského sveta vysokých hôr a zaplatila za to najvyššiu cenu.
Režisérka filmu, sama horolezkyňa, sa vydáva do Himalájí po stopách Wandy. Kľúčom k pátraniu je tajomný zvukový denník, ktorý sa našiel medzi archívnymi materiálmi. Wanda v ňom hovorí: „Dobre viem, že pre mňa už neexistuje cesta späť.“
Wanda zmizla pred 30 rokmi. Jej telo sa nikdy nenašlo. Údajne zostala v budhistickom kláštore. Film odhaľuje jej život a záhadu jej zmiznutia prostredníctvom výpovedí legendárnych horolezcov Reinholda Messnera, Krzysztofa Wielického a Carlosa Carsolia, ako aj žien, ktoré jej boli najbližšie – sestry Janiny Fies a manažérky Marion Feik.

Zjednocujúci element celej prednášky je žula. Materiál, ktorý sa Andrejovi hlboko vryl do života. Naše domovské Tatry, severské Lofoty, arktický Baffinov ostrov, nekonečné Grónsko, čarovné Alpy… To je len výber destinácií, kam za žulou cestoval, a odkiaľ si prinášal inšpiráciu. Žulové bloky a okruhliaky tvoria základ jeho umeleckej tvorby. Azda najosudovejšie stretnutie so žulou sa udialo v jeho ateliéri, keď padol zo strechy medzi žulové bloky pripravené na tvorbu. Pád prežil, ale s trvalými následkami. To mu otvorilo novú líniu, paraclimbing, po ktorej úspešne kráča už sedem rokov a reprezentuje Slovensko na svetových podujatiach.
Trnavský rodák Andrej Haršány žije a tvorí na Borovej (obec pri Trnave). Lezeniu na skalkách, v Tatrách a Alpách sa venuje od roku 1998. Po ukončení štúdia na VŠVU sa venuje voľnej tvorbe a hlavnou témou jeho práce je vzťah človek – príroda. Využíva prírodné materiály ako je kameň, drevo, koža a navzájom ich kombinuje. Jeho monumentálne realizácie môžete vidieť v Amerike, Grónsku a na Slovensku. Po páde s trvalými následkami v roku 2015 sa začal venovať športovému paraclimbingu. Jeho najväčším doterajším úspechom je bronzová medaila na Majstrovstvách sveta v Berne v roku 2023.
Krátky dokument o Fré Leysovi, paralympijskom lezcovi, ktorý je odhodlaný zvíťaziť na Majstrovstvách sveta 2023 v Salt Lake City.

Sýrská utečenka Hiba a libanonská občianka Sabine žijú v údolí Bekaa v Libanone. V krajine, kde napätie medzi Sýrčanmi a Libanoncami rastie, sa obe dievčatá delia o svoje životné príbehy a sociálne bariéry, ktorým čelili pri nasledovaní svojej vášne – lezenia – prostredníctvom švajčiarskej organizácie ClimbAid.
Ich silné puto k tradičným rodinám sa prelína s túžbou po nezávislosti. Napriek pocitom sklamania a bezmocnosti ich odhodlanie v ClimbAid silnie, čím sa stávajú inšpiratívnymi líderkami. Pri prekonávaní osobných výziev vidíme, aký hlboký vplyv má lezenie na miestnu komunitu.
„IAN“ je silný krátky film zachytávajúci neuveriteľnú cestu Iana Elliotta, 72-ročného austrálskeho lezca, ktorý búra konvencie o limitoch starnutia.
Ian objavil lezenie až po päťdesiatke a svoju najťažšiu cestu (7c) preliezol tesne pred sedemdesiatkou. Bol to výkon, ktorý ohromil lezcov po celom svete.
Jeho príbeh nie je len o technike a fyzickej sile, ale najmä o nezdolnom ľudskom duchu a schopnosti žiť naplno v akomkoľvek veku. „IAN“ búra predsudky o starnutí a inšpiruje lezcov aj nelezcov, aby nasledovali svoje vášne a posúvali vlastné hranice bez ohľadu na vek.

Po odchode zo sveta profesionálnej cyklistiky utrpel Adrien Costa devastujúcu nehodu, ktorá odštartovala jeho cestu adaptívneho športovca. Tento film sleduje jeho príbeh od zotavenia až po posúvanie hraníc adaptívneho lezenia, pričom sa pripravuje na prvovýstup v Severných Kaskádach vo Washingtone spolu s legendou Pacifického severozápadu Markom Allenom.
Na jeseň 2024 Vlado s Petrom Kincelom vyplávali na deväť metrovej plachetnici z Bratislavy cez Dunaj do Čierneho mora, cez Bospor a Dardanely do Egejského a Iónskeho mora. K dnešnému dňu sa nachádzajú na talianskom ostrove Sardínia, odkiaľ pokračujú do Gibraltáru a Plymouthu v Anglicku.
V Plymouthe je zakotvená Civetta, s ktorou bude posádka pokračovať na západ, na druhú plavbu okolo sveta. Tentokrát ale z Bratislavy do Bratislavy. Plavba sa plánuje vykonať dvoma plachetnicami, nakoľko Civetta je nespôsobilá pre plavbu riečnymi tokmi kvôli jej ponoru.
Prednáška pozostáva z dvoch častí. Z toho, čo sa udialo a čo sa má udiať. K videniu budú prekrásne fotografie a krátke videá s komentárom.
Vlado Porvazník sa narodil v roku 1961 v Bratislave. Je ženatý, má dve dcéry a šesť vnúčat. Svoj začal svoj životný príbeh ako horolezec. Zúčastnil sa na výpravách v talianskych a francúzskych Alpách, na Mont Blancu a v predhorí Himalájí, v Pamíre. Po dlhšej prestávke sa k svojej láske, horám, vrátil. V rokoch 2009 – 2016 liezol s priateľmi v amerických Yosemitoch a podarilo sa mu trikrát vyliezť na populárny vrchol El Capitan a jeho menšieho brata, Half Dome.
V rokoch 2009 – 2010 plával na svojej plachetnici Civetta z Jadranského mora do Karibiku a späť. S novou štyridsaťpäťstopovou plachetnicou Civetta II túto cestu v roku 2012 zopakoval.
V rokoch 2013 – 2015 na Civette II oboplával svet a tejto plavbe venoval svoju prvú knihu Oboplával som svet (2017).
V roku 2017 plával Severozápadným prieplavom z Grónska na Aljašku ako člen posádky americkej plachetnice Celebrate. Príbeh tejto plavby opísal v druhej knihe Z Grónska na Aljašku (2018).
V roku 2019 to opäť skúsil na severe, kedy z Gréckeho ostrova Korfu plával do Miami v USA, New York, Kanada a Grónsko. Odtiaľ sa cez Island a Írsko dostal do anglického Plymouthu.
Posledná plavba začala v roku 2021 v Škótsku. V apríli 2022 pokračoval na sever na Island, Nórsko až na Špitzbergy, miesta, kde oceán plynulo prechádza do oceánu hôr.

Film sleduje Gusa Boissona, odvážneho moreplavca a rojka, ktorý prepláva Atlantik, aby uzavrel jednu kapitolu svojho života a začal novú.
Opúšťa pohodlnú kariéru inžiniera v Brazílii a vydáva sa na cestu, kde dobrodružstvo víťazí nad stabilitou. Počas plavby čelí nielen búrkam na mori, ale aj vnútorným výzvam.
S humorom, úprimnosťou a skúsenosťami vybojovanými na vlnách sa delí o lekcie, ktoré ho inšpirovali pomáhať druhým plniť si sny. Tento film je oslavou odvahy, vytrvalosti a života naplno – pretože, ako Gustavo pripomína: „Nikdy nevieš, či príde zajtrajšok.“

Vyzbrojení raftom, šnorchlami a plutvami sa štyria priatelia vydávajú splaviť slovinskú rieku Sávu s jediným cieľom – nájsť tajomné tvory ukrývajúce sa v hlbinách a pomôcť tak chrániť rieku pred výstavbou priehrad.
Sledujte kajakárku Nouriu Newman a jej dvoch priateľov z detstva pri zdolávaní jednej z najnáročnejších divokých vôd sveta: Rondu Gorge na rieke Indus v Pakistane.
Tento dokumentárny film zachytáva odvážny pokus Nourie stať sa prvou ženou, ktorá splaví celú trasu Rondu Gorge. Film prináša inšpirujúci pohľad na svet extrémneho kajakovania, zároveň však ponúka aj detailný a informatívny pohľad na tento nekompromisný šport.
Na pozadí úchvatných scenérií pohoria Karakoram uvidíme dychberúce zjazdy, ktoré testujú psychickú i fyzickú odolnosť kajakárov.
Nezávislý dokumentárny film, financovaný z 90 % vlastnými zdrojmi, vznikol pod vedením Emila Domineho a zachytáva príbehy Nourie Newman, Julesa Domineho a Maëla Nguyena.

Srdečný pohľad do života farmárky Claire a jej dvanástich alpák na farme Holly Hag Community Farm v Sheffielde. Každé ráno Claire starostlivo kŕmi a opatruje svoje milované alpaky, pričom ich pripravuje na dennú túru lesom – obľúbenú aktivitu pre návštevníkov, ktorí sa k nim pridávajú na nezabudnuteľný zážitok.
Dokument zachytáva jedinečné osobnosti alpák a pokojný rytmus farmárskeho života. Je to príbeh o harmónii, súdržnosti a radosti z jednoduchých, no hlbokých okamihov v spojení s prírodou.

Kedysi dávno sa jeden odvážny horolezec vybral na ľadovú výpravu – a už sa nevrátil domov. Jeho statočná spoločníčka Axie sa spolu s dvojicou bystrých jazvečíkov, známych ako Wunder Dachsies, vydáva na dobrodružnú cestu, aby našla svojho dávno strateného rytiera. Vysoko v horách ju však zastihne snehová búrka. Čo sa stane ďalej?
Počas udeľovania cien DMFF v roku 2023 bola bábkarka a kreatívna duša Lisette Wansink postavená pred výzvu – vytvoriť stop-motion film s bábkami slávnych horolezcov. Bez váhania sa do toho pustila a hneď vedela, kto bude hlavnou hviezdou jej filmu: jazvečíky holandských majstrov v ľadovom lezení, Marianne van der Steen a Dennisa van Hoeka.
Lisette strávila celé mesiace v pivnici v belgickom Teuvene, kde s obrovskou vynaliezavosťou tvorila kulisy a rekvizity. Vďaka podpore z DMFF Academy (Jeroen Daemen) sa rýchlo učila a osvojila si umenie stop-motion animácie. O hudbu k filmu sa postaral a sám ju aj nahral Rik Huijts. Teraz sme všetci zvedaví, ako dopadne jej prvý film!

Kamzíky spolu s ďalším ohrozeným druhom, svišťom vrchovským tatranským, sú naše endemity – žijú teda na jedinom území a ak tu vyhynú, zmiznú z planéty. Svište sú uložené pol roka na zimný spánok, kamzíky v zimnom období čelia extrémnym poveternostným podmienkam, vysokej snehovej pokrývke a lavínam. Ako im my, návštevníci Tatier, môžeme pomôcť?

Príbeh osemnásťročného dievčaťa, ktoré síce nechce rozprávať, ale o to viac chce liezť.

V hlbinách Zeme sa ukrýva tajomný svet, z ktorého ľudstvo pozná len zlomok. Slovenskí speleológovia sa odvážne vydávajú do týchto neznámych priestorov, kde ich čakajú nečakané výzvy a nebezpečenstvá. V extrémnych podmienkach, na hranici ľudských možností, sa stávajú prvými svedkami fascinujúcich prírodných divov vytvorených večnou silou vody.

Volám sa Frank a som kokeršpaniel z Manchestru. Môj príbeh sa začal, keď som sa nasťahoval k svojmu človeku, Maleekovi. Nebol na tom najlepšie – práve si odpykal štvorročný trest a prechádzal z jedného väzenia do druhého: z väzby rovno do lockdownu a hlbokej depresie.
Nedal som mu na výber – musel ma začať venčiť. Jedna prechádzka viedla k ďalšej a čoskoro sme začali behať. Skôr než si to uvedomil, stúpali sme na Pen Y Ghent, jeho prvú horu. Hory sú jeho duchovným domovom, potrebuje ich rovnako ako ja.
Jeho snom je behať v Alpách – posúvať svoje hranice, prekonať najvyššie a najnáročnejšie trasy vo svojom živote. A tak máme plán. Spolu pôjdeme do Álp. Uvidíme vrcholy, hrebene, štíty – a spoločne sa uzdravíme.
Rozprávkový príbeh o veľkom čarodejníkovi Zimnikovi, ktorý sa vydáva na misiu zachrániť zimu. Každým rokom čelí čoraz silnejším dôsledkom klimatických zmien, ktoré ohrozujú jeho milované ročné obdobie.
Podarí sa mu uspieť? Premôže teplejšie sezóny? Budeme si ešte niekedy môcť naplno vychutnať radosť z jazdy na snehu?
Nazrieme do jeho krištáľovej gule a budeme sledovať jeho boj očami snowboardistu, ktorý si užíva Zimnikove dary, no zároveň sa musí popasovať s nečakanými nástrahami jeho veľkolepého sna.

Srdečný pohľad do života farmárky Claire a jej dvanástich alpák na farme Holly Hag Community Farm v Sheffielde. Každé ráno Claire starostlivo kŕmi a opatruje svoje milované alpaky, pričom ich pripravuje na dennú túru lesom – obľúbenú aktivitu pre návštevníkov, ktorí sa k nim pridávajú na nezabudnuteľný zážitok.
Dokument zachytáva jedinečné osobnosti alpák a pokojný rytmus farmárskeho života. Je to príbeh o harmónii, súdržnosti a radosti z jednoduchých, no hlbokých okamihov v spojení s prírodou.

Kedysi dávno sa jeden odvážny horolezec vybral na ľadovú výpravu – a už sa nevrátil domov. Jeho statočná spoločníčka Axie sa spolu s dvojicou bystrých jazvečíkov, známych ako Wunder Dachsies, vydáva na dobrodružnú cestu, aby našla svojho dávno strateného rytiera. Vysoko v horách ju však zastihne snehová búrka. Čo sa stane ďalej?
Počas udeľovania cien DMFF v roku 2023 bola bábkarka a kreatívna duša Lisette Wansink postavená pred výzvu – vytvoriť stop-motion film s bábkami slávnych horolezcov. Bez váhania sa do toho pustila a hneď vedela, kto bude hlavnou hviezdou jej filmu: jazvečíky holandských majstrov v ľadovom lezení, Marianne van der Steen a Dennisa van Hoeka.
Lisette strávila celé mesiace v pivnici v belgickom Teuvene, kde s obrovskou vynaliezavosťou tvorila kulisy a rekvizity. Vďaka podpore z DMFF Academy (Jeroen Daemen) sa rýchlo učila a osvojila si umenie stop-motion animácie. O hudbu k filmu sa postaral a sám ju aj nahral Rik Huijts. Teraz sme všetci zvedaví, ako dopadne jej prvý film!

Kamzíky spolu s ďalším ohrozeným druhom, svišťom vrchovským tatranským, sú naše endemity – žijú teda na jedinom území a ak tu vyhynú, zmiznú z planéty. Svište sú uložené pol roka na zimný spánok, kamzíky v zimnom období čelia extrémnym poveternostným podmienkam, vysokej snehovej pokrývke a lavínam. Ako im my, návštevníci Tatier, môžeme pomôcť?

Príbeh osemnásťročného dievčaťa, ktoré síce nechce rozprávať, ale o to viac chce liezť.

V hlbinách Zeme sa ukrýva tajomný svet, z ktorého ľudstvo pozná len zlomok. Slovenskí speleológovia sa odvážne vydávajú do týchto neznámych priestorov, kde ich čakajú nečakané výzvy a nebezpečenstvá. V extrémnych podmienkach, na hranici ľudských možností, sa stávajú prvými svedkami fascinujúcich prírodných divov vytvorených večnou silou vody.

Volám sa Frank a som kokeršpaniel z Manchestru. Môj príbeh sa začal, keď som sa nasťahoval k svojmu človeku, Maleekovi. Nebol na tom najlepšie – práve si odpykal štvorročný trest a prechádzal z jedného väzenia do druhého: z väzby rovno do lockdownu a hlbokej depresie.
Nedal som mu na výber – musel ma začať venčiť. Jedna prechádzka viedla k ďalšej a čoskoro sme začali behať. Skôr než si to uvedomil, stúpali sme na Pen Y Ghent, jeho prvú horu. Hory sú jeho duchovným domovom, potrebuje ich rovnako ako ja.
Jeho snom je behať v Alpách – posúvať svoje hranice, prekonať najvyššie a najnáročnejšie trasy vo svojom živote. A tak máme plán. Spolu pôjdeme do Álp. Uvidíme vrcholy, hrebene, štíty – a spoločne sa uzdravíme.
Rozprávkový príbeh o veľkom čarodejníkovi Zimnikovi, ktorý sa vydáva na misiu zachrániť zimu. Ka ždým rokom čelí čoraz silnejším dôsledkom klimatických zmien, ktoré ohrozujú jeho milované ročné obdobie.
Podarí sa mu uspieť? Premôže teplejšie sezóny? Budeme si ešte niekedy môcť naplno vychutnať radosť z jazdy na snehu?
Nazrieme do jeho krištáľovej gule a budeme sledovať jeho boj očami snowboardistu, ktorý si užíva Zimnikove dary, no zároveň sa musí popasovať s nečakanými nástrahami jeho veľkolepého sna.

„Sen o karpatskom oblúku mi nedal spať ako gymnazistovi po tom, čo sa nám podarilo v roku 1975 ako prvým prejsť neprerušene dnes legendárnu SPN-čku od Devína po Duklu. Inšpirovaný vtedajšími úspechmi našich horolezcov – himalájistov som dlho uvažoval, ako posunúť aj turistiku na vrcholovú úroveň. Dôležitú úlohu zohralo aj naše stretnutie so slávnym horolezcom Reinholdom Messnerom na Kaukaze. O dvanásť mesiacov na to, v roku 1984, sa karpatskú výzvu nám, kolektívu zo Slávie Prírodovedec, podarilo naplniť. Išlo u nás o prelomové športovo a cestovateľsky jedinečné podujatie.
Pretieklo veľa vody Dunajom a počas horského festivalu Expedície pri petržalskom Draždiaku prišla reč na to, ako si pripomenúť 40. výročie tohto prvého československého a druhého svetového podujatia. Spontánne som zareagoval, že najlepšie by bolo absolvovať všetko ešte raz. Zhodli sme sa, že by to bolo zaujímavé porovnanie. Do podujatia som sa pustil s novým tímom. Zvolená trasa sa dosť líšila od tej prvej, bola dlhšia a prechádzala ôsmimi štátmi.
Trojmesačný turistický pochod do dvetisíc päťsto kilometrov dlhom hrebeni Karpát zo Srbska po sútok Dunaja a Moravy v čase, keď padli mnohé zábrany pre spoznávanie vzdialených krajov, presviedča, že doslova pod nosom sa skrýva rozsiahla terra incognita. Otvára dvere do málo scivilizovanej, pre mnohých neznámej prírody. Upozorňuje aj na málo známe klenoty našich hôr.
Na hrebeňovke, spájajúcej štyridsaťpäť pohorí, je veľa času zamýšľať sa nad filozofickými, ekologickými a etickými aspektmi vzťahov človeka a prírody. Porovnáva skúsenosti z oboch výprav – ukazuje, čo sa za 40 rokov zmenilo a čo pretrváva. Analyzuje rozličné postoje a psychiku ľudí v Karpatoch – sviatočného návštevníka, skalného turistu i domorodého vrchára. Vysvetľuje, čo priťahovalo nadšencov zo sveta konzumu a z relatívneho spotrebného dostatku do lona prírody, v ktorej boli odkázaní väčšinu sami na seba a podporné skupiny, ktoré prichádzali za nimi.“
Svetozár Krno patrí k priekopníkom slovenskej expedičnej a diaľkovej turistiky. Úspešne absolvoval 38. ročníkov legendárneho diaľkového pochodu Trnavská stovka, v čom drží rekord. Pôsobil snáď vo všetkých kútoch sveta a dvakrát prešiel takmer 2500-kilometrov dlhý karpatský oblúk. Okrem toho absolvoval podobné podujatia v islandskej, pyrenejskej, apeninskej, korzickej, sardínskej, jadranskej, balkánskej, východoalpskej, česko-moravskej, poľskej, maďarskej, zakarpatskej a krymskej horskej sústave. Dvakrát prešiel Cestu hrdinov SNP.
Je spisovateľom literatúry faktu a vydavateľom cestopisnej literatúry. Za posledný knižný cestopis získal medzinárodnú literárnu Cenu Egona Erwina Kischa. Svoje zážitky a postrehy z expedícií zachytil v 15 esejistických cestopisných knihách a stovke reportáží, v ktorých na základe vlastných zážitkov a veľkého množstva načítanej vedeckej a umeleckej literatúry hovorí nielen o svete vzdialenom, ale aj o tom našom.
Od roku 1987 organizuje každoročne najstarší medzinárodný horský festival na Slovensku pod názvom Expedície venovaný propagácii expedícií uskutočnených v posledných nedotknutých a málo dotknutých oblastiach sveta. Propaguje horské nekomerčné a nekonzumentské expedície, ktoré sú prínosom zo športového aj poznávacieho hľadiska.
Štvrťstoročie pracuje ako profesor na Filozofickej fakulte UKF v Nitre.
Zišiel z cesty, aby našiel novú. Dokumentárny film Via Slovakia rozpráva príbeh neobyčajného turistu Slavomíra Duchoviča, ktorý objavuje poklady slovenskej prírody a kultúry. Za 82 dní prešiel najdlhšiu turistickú trasu u nás, vyše 1 870 km po hraniciach Slovenska. Zažil krízy, siahol si na dno síl, viackrát prekonal strach, ale vždy sa postavil a išiel ďalej. Dokument zobrazuje prírodné krásy či adrenalínové atrakcie, ktoré táto oblasť ponúka, je však aj zaujímavým osobným príbehom hlavného hrdinu, ktorému putovanie pomohlo vyrovnať sa so závislosťou a búrlivou minulosťou.

Odovzdávanie ocenení horolezeckého spolu JAMES za lezecké výstupy roka 2024.

Krátka foto a video spomienka na zosnulého horolezca Ondra Húserku.
Pútavá cesta časom s legendárnym horolezeckým spolkom JAMES odvíja príbeh od skromných začiatkov troch priateľov v Tatrách v roku 1921 až po svetové úspechy v najvyšších pohoriach. Film zachytáva, ako JAMES prežil búrlivé historické obdobia 20. storočia, formoval generácie horolezcov a dodnes inšpiruje k láske k horám, slobode a priateľstvu. Unikátny pohľad do duše slovenského horolezectva odhaľuje príbeh plný vášne a odvahy, v ktorom sa Vysoké Tatry stali symbolom sily a spolupatričnosti.

Koncom 80-tych rokov minulého storočia lietanie v horách na padákoch prišlo pod Tatry z Álp. Padáky tvarom pripomínali obdĺžnikové matrace, šnúry boli hrubé ako na vešanie prádla a sedačka sa podobala skôr na horolezecký úväz. Pavel Ballo začínal so svojimi dobrodružstvami na padáku na Rohačke pri Ploštíne, neskôr na Babkách, Kriváni až zletel z Mt. Blancu a vyslúžil si športové ocenenie „Drsoň roka“. Rozpracoval bioniku orla skalného. Na prednáškach a v publikáciách dával zásadnú otázku : „Komu patrí obloha nad Tatrami“ ? Pracoval TANAPe ako zoológ alpínskeho stupňa. Svište a ich monitoring bola jeho pracovná náplň, ale aj koníček. Systémom GPS spracoval digitálne mapy svišťov. Celkovo zameral 23 000 svištích nôr. Vďaka jeho činnosti sa do Belianskych Tatier prinavrátil svišť.
Od chvíle, keď si Guillaume ako dieťa zamiloval hory, mal jediný sen – preletieť Alpy na paraglajde zo Slovinska až do Nice vo Francúzsku. Dnes, vo veku 25 rokov, sa rozhodol túto výzvu prijať. Počas cesty zdoláva významné vrcholy a spolieha sa iba na podporu svojich priateľov.
Spoločne lietajú nad ľadovcami, prechádzajú strmé hrebene nad Matterhornom a lezú legendárne steny v Dolomitoch. Guillaume nás berie na dobrodružstvo plné paraglajdingu, horolezectva a vysokohorskej turistiky, kde každá disciplína vyžaduje maximálne sústredenie a zručnosť.
Je to príbeh o priateľstvách, ktoré sa spečatia navždy, a o tom, ako osamelosť a pochybnosti kráčajú ruka v ruke s neopakovateľnými momentmi šťastia.

Postava na lane vysoko v oblakoch. Highlineri nás vťahujú do svojho zvláštneho, vizuálne extrémneho sveta. Z jednej línie na druhú prechádzame od nepochopenia až k úplnému opaku – k uchopiteľným pocitom, fyzickým aj mentálnym výzvam. V tíme, ktorý nič nezastaví, zdieľame cestu hľadania rovnováhy skrz nerovnováhu.

Film spája techniky z dvoch odlišných svetov – horolezectva a akrobacie. Dobrodružná vzdušná akrobatka Sasha Galitzki predvádza dychberúce vystúpenia v teplotách hlboko pod nulou, a to všetko bez istenia. Jej vzdušné dobrodružstvá si vyžadujú obrovskú fyzickú silu, precízne vyhodnocovanie rizika a neochvejnú sebadôveru – podobne ako pri free solo lezení, len s premetmi, otočkami a občasnými rozštepmi.
Film sleduje Sashinu cestu do ľadom pokrytých lokalít v národných parkoch Banff a Jasper, kde prekonáva extrémny chlad a závratné výšky, aby poukázala na krásu a krehkosť kanadskej horskej krajiny. Wild Aerial vrcholí jej najambicióznejším vystúpením pod holým nebom, ktoré venuje všetkým, ktorých zasiahla lesná katastrofa v Jasperi 24. júla 2024.

Moderovaná diskusia s majstrom sveta v lezení a jedným z najlepších športových lezcov histórie, spojená s predpremiérou najnovšieho filmu v hlavnej úlohe s Jakobom (prekvapenie!)
Jakob Schubert v rokoch 2006 – 2008 vyhral Európsky pohár juniorov a v rokoch 2007 – 2009 aj trikrát Majstrovstvá sveta juniorov. Roku 2012 získal titul majstra sveta v lezení na obťažnosť, roku 2018 potom znova a navyše ešte aj v kombinácii. Na majstrovstvách Európy získal bronz v lezení na obťažnosť aj v boulderingu. Okrajovo sa venoval aj lezeniu na rýchlosť, najmä na ME 2013, 2015 a pred nimi, a ďalej na MS 2018 po uvedení lezeckej trojkombinácie (rýchlosť, boulder, obtiažnosť) na program LOH 2020. Na týchto hrách, konaných nakoniec až roku 2021, získal bronzovú medailu vďaka víťazstvu v disciplíne obťažnosti. Na nasledujúcich LOH 2024 v Paríži, kde už bolo rýchlostné lezenie oddelenou disciplínou, Schubert tretie miesto v lezeckej kombinácii obhájil, opäť hlavne vďaka skvelému výkonu v obťažnosti.

Pútavá prednáška zoológa a lektora Jerguša Tesáka pre deti a rodiny s deťmi.
Prednáška sa bude zaoberať odkrývaním najzaujímavejších faktov a tajomstiev veľkých šeliem – medveďa, vlka a rysa. O tom, v čom spočíva ich každodenný život, čo ich trápi a zas čím trápia oni nás. Aká je cesta spolužitia v spoločnej krajine, ktorú rovnako potrebujú ľudia, ale aj divoké zvieratá. Súčasťou prednášky budú aj zaujímavé videá z fotopascí, ktoré získavame pri ich monitoringu a zachytávajú všedné i nevšedné okamihy veľkých šeliem.